Překvapivý nález: V Pensylvánii objevili lahvičky, které zřejmě obsahují pravé neštovice

19.11.2021 - Stanislav Mihulka

Mrazák výzkumného zařízení ukrýval několik lahviček s etiketou „neštovice“. Jejich obsahu naštěstí nebyl nikdo vystaven

<p>Moderní vakcína proti pravým neštovicím <em>(ilustrační foto).</em></p>

Moderní vakcína proti pravým neštovicím (ilustrační foto).


Reklama

Vyklízení mrazáku v centru pro výzkum vakcín v Pensylvánii přineslo nepříjemné překvapení. Laboratorní pracovník, který měl vyklízení na starosti, zde objevil několik lahviček, označených jako „Smallpox“, což znamená, že by měly obsahovat vzorky pravých neštovic. Nález vzbudil velký poprask. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a úřady již tuto záležitost vyšetřují. Podle prvních zpráv jsou tyto lahvičky uzavřené a neporušené. Zaměstnanec, který je nalezl, měl rukavice a roušku a podle všeho nedošlo ke kontaktu s obsahem lahviček.

Světová zdravotnická organizace WHO v roce 1980 prohlásila pravé neštovice za oficiálně vymýcené. Byl to ohromující úspěch očkování. Neštovice měly na svědomí mnoho milionů mrtvých, a ještě více znetvořených jizvami. Před očkováním se každým rokem touto strašlivou chorobou nakazilo asi 15 milionů lidí, z nichž asi třetina zemřela.

Vzorky, které neměly existovat

Od té doby by měly být veškeré světové kultury živého viru neštovic umístěné ve dvou laboratořích s nejvyšším stupněm zabezpečení. Jednu z nich provozuje v USA Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, druhou výzkumné centrum Vektor v bývalém Sovětském svazu. Nikde jinde by žádné vzorky pravých neštovic být neměly. 

TIP: Doktor Edward Jenner: Otec očkování, který dokázal porazit smrt

Jak je ale vidět, občas se nějaké najdou. V USA to ostatně nebylo poprvé. V roce 2014 zaměstnanci agentury National Institutes of Health objevili ve starém skladu výzkumného centra v Bethesdě v Marylandu šest lahviček, rovněž označených jako neštovice. Dvě z nich obsahovaly životaschopný virus. Ani tehdy se nikdo nenakazil. Kolem uchovávání posledních vzorků neštovic probíhá vášnivá debata. Příznivci jejich zachování argumentují výzkumem, vývojem vakcín, a tím, že se neštovice či podobný virus mohou objevit zcela nečekaně, jak ukazuje i nový případ z Pensylvánie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907