Přes Atlantik právě pluje robotický autonomní člun na solární pohon

09.06.2016 - Stanislav Mihulka

Solar Voyager se pokouší hned o dva historické rekordy. Měl by se stát prvním autonomním plavidlem a také prvním plavidlem na čistě solární pohon, které překoná Atlantik


Reklama

Tak trochu ve stínu solárního letounu Solar Impulse 2, který letí kolem světa, pluje na své rekordní plavbě přes Atlantik Solar Voyager.

Je to robotický autonomní člun, který se jako první pokouší překonat Atlantik. Vyrazil 1. června z Gloucesteru v americkém státě Massachusetts a má namířeno do Lisabonu v Portugalsku. Může plout rychlostí až 5 km/h a do svého cíle by měl dorazit zhruba za 4 měsíce.

TIP: Výzkumný trimarán MARS bude brázdit Atlantik bez posádky

Solar Voyager je postavený z hliníku. Délka člunu činí 5,5 metru, šířka 0,76 metru a váha cca 250 kg. Jeho pohon zajišťují solární panely a baterie, které se nabíjejí na noční plavbu, navigaci obstarává spojení se satelity Iridium.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Solar Voyager

  • Zdroj fotografií: Solar VoyagerDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907