Prezidentův vrah: Co zabránilo bělogvardějci v atentátu na Masaryka?

01.03.2018 - Dušan Uhlíř

V roce 1932 byl spáchán atentát na francouzského prezidenta Paula Doumera. Původním terčem útočníka však měl být zřejmě Doumerův československý protějšek Tomáš Garrigue Masaryk. Smrti unikl jen shodou okolností

<p>Atentát na francouzského prezidenta Paula Daumera v roce 1932</p>

Atentát na francouzského prezidenta Paula Daumera v roce 1932


Reklama

V pátek 6. května 1932 byl zabit dvěma výstřely do hlavy francouzský prezident Paul Doumer. Stalo se tak v paláci Rothschildovy nadace v Paříži, kam pětasedmdesátiletý prezident přišel, aby navštívil prodejní výstavu knih Svazu spisovatelů – válečných veteránů. Vrah byl na místě dopaden. Jednalo se o ruského bělogvardějského emigranta Pavla Timofejeviče Gorgulova, jenž pocházel z kozácké vesnice na Kubáni. Do Paříže přicestoval nedávno z Československa.

Složitá osobnost

Při výslechu útočníka vycházela na světlo zvláštní fakta, která se týkala jeho pobytu v Československu. Gorgulov sem emigroval v roce 1921, v Praze vystudoval medicínu, stačil se oženit, rozvést a znovu oženit. Jako praktický lékař si otevřel ordinaci v Hodoníně a pak v Přerově, příliš však neuspěl. Pacienty odrazoval nepořádností, hrubostmi a cholerickými výstupy. Jak se později ukázalo, vypomáhal si už v Hodoníně nedovolenými chirurgickými zákroky a získal si pověst nesnášenlivého podivína, kverulanta a sukničkáře. Během hodonínského pobytu v sobě objevil literárního génia a začal psát verše a prózu nevalné úrovně. Leccos vydal vlastním nákladem.

Tak jako byl přesvědčen o svém literárním nadání, vzal si do hlavy, že je i rozeným politickým vůdcem. Namluvil si, že spoluvinu na tom, že v Rusku vládnou bolševici, nesou někteří evropští politici, a proto proti nim obrátil hrot své nenávisti. Pařížští policisté objevili v Gorgulovově bytě zápisky, z nichž se mimo jiné dozvěděli, že se atentátník chystal zabít rovněž německého prezidenta Hindenburga a Masaryka. Gorgulov o tom také před policejními vyšetřovateli celkem ochotně vypovídal. Do Hindenburgovy blízkosti se prý nedostal, protože mu německá vláda neudělila vstupní vízum. Zato u Masaryka mu štěstí přálo...

Odzbrojení pachatele

Francouzská vláda poslala do Prahy vysokého policejního důstojníka Henneta, aby na místě prověřil, jak se věci mají. Po Gorgulovových stopách se dostal i na Moravu a zjistil, že k pokusu o atentát na prezidenta Masaryka mělo dojít v Hrušovanech u Brna. Údajně k tomu došlo následovně.

K večeru v sobotu 14. června 1930 stál před nevelkou nádražní budovou v Hrušovanech shluk lidí. Očekávali příjezd prezidenta Masaryka, který měl odtud odjet do zámku v Židlochovicích. Nádraží a přilehlé budovy byly ověšeny vlajkoslávou a na peróně vyhrávala kapela. V čekárně stál spolu s ostatními vysoký hřmotný muž v černém obleku. To Gorgulov čekal na svou příležitost.

TIP: Jak se vraždí ministr: Atentát na ministra financí Aloise Rašína

Bylo přesně 19:44, když hvizd lokomotivy ohlásil příjezd prezidentova vlaku. Po chvíli už vstupoval prezident v bílém obleku do čekárny, kde stál špalír místních hodnostářů v čele s okresním hejtmanem. Masarykova tvář se roztáhla do širokého úsměvu, jenž obsáhl všechny přítomné a každý z nich se jím cítil osobně poctěn. V Paříži o tom Gorgulov vypovídal do protokolu. Byl prý připraven s revolverem v kapse provést svůj čin. Avšak když na něj Masaryk pohlédl a usmál se, už nedokázal vystřelit.

Pařížští psychiatři shledali Gorgulova zcela příčetným, a tak případ skončil před soudem. Koncem června 1932 vynesl tribunál nad atentátníkem trest smrti, který byl vykonán 13. září ostřím gilotiny. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: archiv redakce

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sněhová pokrývka dosahovala v Sovětském svazu ještě v listopadu 1941 pouhých 20 centimetrů, mnohem větší problémy dělaly německým vojákům vydatné deště.

Válka

Létavka šíronohá (Rhacophorus reinwardtii) se vyskytuje v jižní části Malajského poloostrova, na Sumatře, Jávě a Borneu. Byla zaznamenána zejména v oblastech primárního a sekundárního deštného pralesa. Žije v korunách stromů a při rozmnožování vytváří hnízdo nad vodními nádržemi a potoky. Mimo toto období dospělí jedinci pravděpodobně tráví většinu svého života v hořejších částech lesních pater. Mezi prsty předních i zadních končetin má létavka blány, které jí pomáhají částečně plachtit. Při skoku ze stromu tak dokáže doletět na vzdálenost desíti až patnácti metrů. Samečci jsou velcí zhruba 4–5 cm, samičky asi 5,5–8 cm.

Příroda

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907