Příběh továrny na sny: Jak vypadaly začátky Hollywoodu?

Na místě, kde se dnes křižují Franklin Avenue a Sycamore Avenue, si roku 1853 postavil jakýsi pan Urquidet domek z nepálených vepřovicových cihel. O necelých osmdesát let později právě tady vyrostl největší filmový ráj

31.07.2019 - Jiří Sommer



Hlavní centrum amerického filmového průmyslu vzniklo právě tady z řady důvodů, mezi které nepochybně patří okolní nádherné scenerie, ale i pláže Tichého oceánu a zasněžené vrcholky Sierry Nevady. Asi nelze nevzít v úvahu i tvrzení, že tady slunce svítí „prý“ 350 dní v roce, což umožnilo vyměnit složitě budované skleněné haly za přirozené osvětlení. Dalším důvodem stálého usídlování jak producentů, tak i herců, byla paradoxně dostatečná „vzdálenost“ od vynálezce filmové kamery a kinematografie – Thomase Alvy Edisona, který se odhodlaně soudil s každým, kdo při natáčení neoprávněně použil jeho patenty.

Postupně se hlavní tepnou Hoolywoodu stala Prospect Avenue (dnešní Hoolywood Boulevard) doplněná další ulicí Sunset Boulevard. K hlavním „památkám“ tady náleží kino Grauman’s Egyptian Theatre, postavené v roce 1922. Zde se ve stejném roce odehrála první hollywoodská filmová premiéra. Další takovou významnou budovou je dnešní kino Man’s Chinese Theatre (Čínské divadlo), které zahájilo promítání v roce 1927. Zde se také původně od roku 1929 udělovaly ceny filmové akademie, které známe pod označením „Oscar“. 

Příběh jednoho nápisu

Patrně nejvyhledávanějším pohledem na tomto místě je proslulý monumentální nápis na jižním svahu kopce Mount Lee v Griffith Parku v Los Angeles. Málokdo ovšem ví, že se původně jednalo o reklamu realitní kanceláře (v tu dobu prý stála neuvěřitelných 21 000 dolarů). Nápis osvětlovalo kolem čtyř tisíc žárovek. Za jedním písmenem „L“ byl dokonce ukrytý domek, v němž bydlel jakýsi „správce“ nápisu, který měl za úkol denně kontrolovat stabilitu písmen a vyměňovat vadné žárovky. Jednotlivá písmena jsou 14 metrů vysoká a celková délka nápisu je 110 metrů. 

Původní nápis „Hoolywoodland“ měl ve své době především marketingový účel. Ve 20. letech se totiž přilehlé pozemky nacházely v nedobrém stavu a podle místní tradice tím, že ubrali poslední část názvu, chtěli zdejší obchodníci s půdou zatraktivnit a zviditelnit místo pro potenciální kupce. Současný nápis už ale není původní, ten totiž vlivem povětrnostních podmínek zchátral, proto byl v roce 1970 nahrazen novými „literami“.

Kde sny končí 

Nápis vždy lákal odvážlivce, aby se na některá písmena vyšplhali. Není to ale jednoduché, protože sem nevede žádná silnice ani schůdná stezka. Přesto se o to pokusila řada odvážlivců, pohříchu spíše však se sebevražednými úmysly. V roce 1932 zde spáchala sebevraždu mladá herečka Peg Enntwisle. Nedlouho po ní ji následovali další lidé, většinou neúspěšní či odmítnutí herci, kteří byli buď zklamáni životem, neúspěchem či hořkou pravdou krutého Hoolywoodu. Místo se tak začalo stávat symbolem nesplněných snů a nedosažené slávy, jako ona pověstná rubová stránka onoho amerického hollywoodského snu.

TIP: Když se sen mění v Barrandov: Filmové ateliéry nám záviděla celá Evropa

V minulosti nápis přilákal i řadu vtipálků – před dvěma lety se tak nápis Hollywood přes noc změnil na Hollyweed. Žertík neznámého vtipálka souvisel se změnou zákonů povolujících v Kalifornii rekreační užívání marihuany. 

Hollywoodské premiéry

6. října 1927 se ve Warenově kině v New Yorku konala premiéra prvního amerického celovečerního filmu, který „mluvil“. Ještě sice nebyl dokonalý, ale byl. První stoprocentně zvukový film Světla New Yorku vznikl už v Hollywoodu jen o rok později. A v roce 1935 vznikl v Hoolywoodu první celovečerní film v tříbarevném technicoloru (s použitím tří barevných filtrů). Jmenoval se Trh marnosti.

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

    Pixabay, Wikipedie


Další články v sekci