Příběh víly Meluzíny: Lucemburská pramáti z říše legend

10.11.2022 - Martina Zrostlíková

Rod Lucemburků odvozoval své kořeny nejen od krále Artuše, ale také od krásné víly, kterou osudově zklamal vlastní manžel. Jaký byl příběh víly Meluzíny?

<p>Rytíř z Lusignanu tajně pozoruje Meluzínu při koupeli. Obraz německého malíře Julia Hübnera. <em>(ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)</em></p>

Rytíř z Lusignanu tajně pozoruje Meluzínu při koupeli. Obraz německého malíře Julia Hübnera. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)


Reklama

První místo, kde se o Meluzíně začalo mluvit, leží v širých stepích východní Evropy. Podle pověstí se prý jednalo o bělostnou manželku boha větru.

Kdo to pláče?

Vichr byl ovšem velice náladový a jeho soucitná paní proto často naříkala a oplakávala vše, co zničil. Její hořekování však znamenalo i předzvěst ošklivých událostí – nemocí, hladu, živelných katastrof a nezřídka i smrti. V takových chvílích jí lidé obětovali trochu mouky nebo soli, aby ji ukonejšili.

Víla měla bohu porodit děti – větry, které přicházejí ze všech čtyř světových stran. Nejvítanějším ze synů býval bezesporu ten, jenž přilétal z jihu, protože přinášel lidem i přírodě životodárnou vláhu. Naopak mnoho obav budil studený řezavý severák, nevlídný posel krutých mrazů.

Vzdálená příbuzná

To druhá jmenovkyně slovanské víly byla nefalšovanou francouzskou dámou, ale pouze od pasu nahoru. Po své nelidské matce totiž zdědila vlastnost, jež se později ukázala jako prokletí. Místo nohou byla totiž obdařena rybím (nebo v některých verzích hadím) ocasem. Lidský původ jejího otce neblahý dar poněkud potlačil, takže spodní část těla byla znetvořována pouze určitý den, případně při styku s vodou.

TIP: Dobrodinec na bílém koni: Jak vznikla legenda o svatém Martinovi?

To ovšem nezabránilo tragédii, na níž se podepsala všetečnost a žárlivost jejího muže, jímž měl být dle legendy rytíř z hradu Lusignan. Ten dal své nevěstě ještě před svatbou důležitý slib, že se s ní nikdy nebude vídat o sobotách. Jednou ho však zvědavost přemohla, začal ji sledovat a spatřil ji při koupeli. Odhalil tak její hrůzné tajemství.

Když to milovaná žena zjistila, s nářkem vyskočila z okna a v podobě draka odletěla z hradu pryč. Z jejích potomků prý vzešli předkové mimo jiné i lucemburských hrabat, jejichž poslední příslušníci se zásadní měrou podepsali na osudech českých zemí. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907