Příkladná hmyzí spolupráce: Proč na mravenčích dálnicích neexistují zácpy?

06.10.2021 - Zuzana Teličková

Dopravní zácpy postihují jak kolony automobilů, tak davy chodců. Jak je možné, že mravenci se jim dokážou vyhnout bez ohledu na hustotu provozu?

<p>Mravenci jsou zcela po zásluze příkladem pracovitosti a schopnosti spolupracovat.</p>

Mravenci jsou zcela po zásluze příkladem pracovitosti a schopnosti spolupracovat.


Reklama

Vědci z Research Center on Animal Cognition (CNRS) a University of Arizona uskutečnili 170 filmovaných pokusů, při nichž pozorovali mravenčí dělníky na cestách mezi hnízdem a zdrojem potravy. Vědci měli možnost filmovat a poté analyzovat různé množství putujících jedinců (od 400 po 25 600), kteří se potkávali na jedné „komunikaci“ a s překvapením zjistili, že s rostoucím množství mravenců se rychlost pohybu na mravenčí „dálnici“ zvyšovala, až se postupně ustálila na konstantním tempu.

Naproti tomu ve světě lidí se při překonání určité hustoty provozu pohyb (vozidel i chodců) stále zpomaluje, až se zastaví úplně. Mravenci stále víc „šlapali na plyn“ a když byla naplněna kapacita dané cesty, snažili se navíc předejít časově náročným kolizím s jinými jedinci. Výzkumníci navíc zjistili, že při dosažení mezní hranice se další mravenci do provozu nezapojovali a místo toho čekali, až největší nával opadne.

Mravencům nehody nevadí

Je ovšem potřeba zdůraznit, že provoz chodců nebo automobilů v porovnání s mravenčími dálnicemi vykazuje zásadní rozdíly. Exoskeletonem obrněným mravencům nevadí kolize, a tak si mohou dovolit dál zrychlovat. Lidé v podobné situaci prostě musí zpomalit.

TIP: Hmyz a vyšší matematika: Jak a podle čeho hledají zvířata správnou cestu?

Mravenci navíc mohou pružně přizpůsobovat svoje „dopravní pravidla“ s ohledem na hustotu provozu. Proud automobilů se naopak musí podřídit silničním pravidlům, jako je třeba zastavení na červenou nebo poskytnutí přednosti v jízdě jiným vozidlům, a to bez ohledu na hustotu provozu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907