Přírodní úkaz: V Bosně a Hercegovině objevili ohromnou kamennou kouli

19.04.2016 - Stanislav Mihulka

Třicetitunová kamenná koule nalezená v Bosně vzbuzuje dohady. Jde o dílo mimozemšťanů, nebo existuje i prozaičtější vysvětlení?


Reklama

V lesích poblíž města Zavidovići v centrální Bosně a Hercegovině nedávno objevili velikou kamennou kouli. Na první pohled vypadá jako dílo lidských rukou. Místní „Indiana Jones“, dobrodruh a archeolog Semir Osmanagich tvrdí, že jde o důkaz existence doposud neznámé balkánské civilizace, z doby asi před 1500 lety.

Zdání ale v tomto případě nejspíš klame. Experti jsou skeptičtí a tvrdí, že koule o průměru přibližně 3 metry a váze kolem 30 tun vznikla zcela přirozeným způsobem.

Podle odborníků neexistuje žádný důkaz, že by tato koule byla dílem lidských rukou. Vše nasvědčuje tomu, že jde o konkreci, zcela přirozeně vzniklé zahuštění minerálů v usazených horninách.

TIP: Za pozornost stojí i Obrův chodník v Severním Irsku

Podobné kamenné konkrece je možné vidět například na pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Říká se jim Moeraki Boulders a mohou mít až 3 metry v průměru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Karsten Sperling / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907