Příští raketa Falcon Heavy vynese do vesmíru nejvýkonnější atomové hodiny

16.02.2018 - Stanislav Mihulka

Těžká raketa Falcon Heavy při druhém letu nepoveze kabriolet. Tentokrát ponese ultrapřesné atomové hodiny NASA

<p>Satelit NASA s experimentem Deep Space Atomic Clock</p>

Satelit NASA s experimentem Deep Space Atomic Clock


Reklama

Svět se ještě nevzpamatoval z úspěšného prvního startu soukromé nosné rakety Falcon Heavy a společnost SpaceX Elona Muska již připravuje další start této revoluční těžké rakety. Tentokrát ale už prý nepoveze do vesmíru elektromobil Tesla.

Raketa Falcon Heavy by při svém druhém testovacím letu měla vynést ultrapřesné atomové hodiny. Půjde o poměrně malou zásilku - hodiny mají mít velikost topinkovače. Start druhého Falconu Heavy je plánován na červen letošního roku.

Malé, ultrapřesné a odolné atomové hodiny

Nejde pochopitelně o obyčejné hodiny. Systém Deep Space Atomic Clock, čili DSAC, je mnohem menší než srovnatelné atomové hodiny na Zemi. Zároveň je mnohem přesnější, než jiné atomové hodiny, které se již podívaly do vesmíru. Jsou také odolnější vůči nástrahám vesmírného prostoru, než jakékoliv doposud vyrobené hodiny.

TIP: SpaceX to dokázali! Raketa Falcon Heavy úspěšně odstartovala

Podle NASA se tyhle hodiny zpozdí maximálně o 2 nanosekundy denně. To znamená, že za 10 let se mohou zpozdit nanejvýš o zhruba 7 miliontin sekundy. Hodiny DSAC budou asi rok kroužit na oběžné dráze, kde je NASA bude důkladně testovat pro použití v misích do vzdáleného vesmíru. Získané poznatky prý také pomohou vylepšit stávající systém GPS.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907