Proč není možné ochočit vlka: Klíč k nepoddajné povaze

28.01.2019 - Zuzana Teličková

Pro vědce bylo vždy záhadou, proč se vlci, kteří jsou geneticky tak podobní psům, nedají ochočit. Z výzkumu evoluční bioložky Kathryn Lordové z University of Massachusetts vyplývá, že odlišné chování vlků a psů je dáno rozdílnou smyslovou zkušeností v klíčovém období socializace

<p>Zatímco pes si na člověka rychle zvykne, ochočit vlka prakticky není možné – důvodem je časově posunuté období socializace</p>

Zatímco pes si na člověka rychle zvykne, ochočit vlka prakticky není možné – důvodem je časově posunuté období socializace


Reklama

Až dosud jsme věděli jen málo o senzorickém vývoji vlčích mláďat a poznatky o psech byly obvykle aplikovány i na vlky. Lordová však přinesla zcela nový pohled na jednotlivá stadia vývoje u vlků i u psů. Týden po týdnu sledovala u 11 vlčat a 43 štěňat reakce na známé i neznámé pachové, zvukové a vizuální podněty a zjistila, že smysly se u mláďat obou druhů sice vyvíjejí ve stejnou dobu, ale vlčata a štěňata vnímají zcela odlišně svoje prostředí během čtyřtýdenního vývojového okna, které je označováno za kritické období socializace. Na počátku tohoto období začínají vlci i psi chodit a objevovat své okolí. Všechno, s čím se v tomto období setkají, pro ně bude po celý život důvěrně známé. Když se však okno zavře, každý nový zvuk, pach či vizuální podnět vyvolá u zvířat strach a reakci s ním spojenou.

Lordová potvrdila, že jak u vlků, tak u štěňat se čich vyvíjí průměrně ve věku dvou týdnů, sluch ve věku čtyř týdnů a zrak je vyvinut do šesti týdnů věku. Vlci a psi ale vstupují do kritického období socializace v jinou dobu: zatímco psi je začínají ve věku čtyř týdnů, vlci již ve dvou. Znamená to, že vlci a štěňata vnímají své okolí v kritickém období zcela rozdílně, neboť jejich smysly se nacházejí v jiném stadiu vývoje.

Vlčata jsou ještě slepá a hluchá, když začínají prozkoumávat své okolí, a musí se spoléhat jen na svůj čich. Štěňata naproti tomu v době socializace již slyší a brzy i vidí. Rozdílné zkušenosti je nasměrovávají na zcela odlišnou dráhu s ohledem na schopnost utvářet mezidruhové vztahy, zvláště vztahy s lidmi.

TIP: Mírní vlci, krvelačné akvarijní rybky: Zabijáci s pověstí neviňátek

Lordová říká: „Jestliže chcete socializovat psa s člověkem, stačí vám 90 minut ve věku čtyř až osmi týdnů. Pes se člověka od této chvíle nebude bát. Když však chcete dosáhnout stejného výsledku u vlka, potřebujete 24 hodin dlouhý kontakt ve věku tří týdnů, a ani tehdy nedosáhnete stejné vazby a strach se vám nepodaří zcela vymýtit.“ Nové poznatky pomohou lépe zvládat divoce žijící populace vlků i jedince chované v zajetí.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907