Reklama


Proč není možné ochočit vlka: Klíč k nepoddajné povaze

28.01.2019 - Zuzana Teličková

Pro vědce bylo vždy záhadou, proč se vlci, kteří jsou geneticky tak podobní psům, nedají ochočit. Z výzkumu evoluční bioložky Kathryn Lordové z University of Massachusetts vyplývá, že odlišné chování vlků a psů je dáno rozdílnou smyslovou zkušeností v klíčovém období socializace

<p>Zatímco pes si na člověka rychle zvykne, ochočit vlka prakticky není možné – důvodem je časově posunuté období socializace</p>

Zatímco pes si na člověka rychle zvykne, ochočit vlka prakticky není možné – důvodem je časově posunuté období socializace


Reklama

Až dosud jsme věděli jen málo o senzorickém vývoji vlčích mláďat a poznatky o psech byly obvykle aplikovány i na vlky. Lordová však přinesla zcela nový pohled na jednotlivá stadia vývoje u vlků i u psů. Týden po týdnu sledovala u 11 vlčat a 43 štěňat reakce na známé i neznámé pachové, zvukové a vizuální podněty a zjistila, že smysly se u mláďat obou druhů sice vyvíjejí ve stejnou dobu, ale vlčata a štěňata vnímají zcela odlišně svoje prostředí během čtyřtýdenního vývojového okna, které je označováno za kritické období socializace. Na počátku tohoto období začínají vlci i psi chodit a objevovat své okolí. Všechno, s čím se v tomto období setkají, pro ně bude po celý život důvěrně známé. Když se však okno zavře, každý nový zvuk, pach či vizuální podnět vyvolá u zvířat strach a reakci s ním spojenou.

Lordová potvrdila, že jak u vlků, tak u štěňat se čich vyvíjí průměrně ve věku dvou týdnů, sluch ve věku čtyř týdnů a zrak je vyvinut do šesti týdnů věku. Vlci a psi ale vstupují do kritického období socializace v jinou dobu: zatímco psi je začínají ve věku čtyř týdnů, vlci již ve dvou. Znamená to, že vlci a štěňata vnímají své okolí v kritickém období zcela rozdílně, neboť jejich smysly se nacházejí v jiném stadiu vývoje.

Vlčata jsou ještě slepá a hluchá, když začínají prozkoumávat své okolí, a musí se spoléhat jen na svůj čich. Štěňata naproti tomu v době socializace již slyší a brzy i vidí. Rozdílné zkušenosti je nasměrovávají na zcela odlišnou dráhu s ohledem na schopnost utvářet mezidruhové vztahy, zvláště vztahy s lidmi.

TIP: Mírní vlci, krvelačné akvarijní rybky: Zabijáci s pověstí neviňátek

Lordová říká: „Jestliže chcete socializovat psa s člověkem, stačí vám 90 minut ve věku čtyř až osmi týdnů. Pes se člověka od této chvíle nebude bát. Když však chcete dosáhnout stejného výsledku u vlka, potřebujete 24 hodin dlouhý kontakt ve věku tří týdnů, a ani tehdy nedosáhnete stejné vazby a strach se vám nepodaří zcela vymýtit.“ Nové poznatky pomohou lépe zvládat divoce žijící populace vlků i jedince chované v zajetí.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907