Proč se Napoleon rozvedl s Josefínou? Nedala mu syna!

20.07.2021 - Anna Jordanová

Kdyby Napoleon Bonaparte poslouchal Josefínu, možná by nakonec neskončil ve vyhnanství na Svaté Heleně. A pravdou je, že v posledních dnech života svého rozvodu s ní trpce litoval. Jaké vzpomínky měl na život s první císařovnou Francie?

<p><strong>Joséphine de Beauharnais</strong> v mdlobách poté, co jí <strong>Napoleon Bonaparte</strong> oznámil svůj úmysl se s ní rozvést. Obraz francouzského malíře Charlese Abrahama Chasselata.</p>

Joséphine de Beauharnais v mdlobách poté, co jí Napoleon Bonaparte oznámil svůj úmysl se s ní rozvést. Obraz francouzského malíře Charlese Abrahama Chasselata.


Reklama

Budoucí francouzský císař Napoleon Bonaparte Josefínu de Beauharnais na první pohled vůbec nezaujal. Se svým neduživým vzhledem, pouhými 166 centimetry výšky, silným přízvukem a nepříliš obratným společenským vystupováním by ostatně okouzlil jen málokterou ženu. To Josefína byla přesný opak. Šarmantní a sebejistá dáma, proplouvající zákruty pařížského společenského života s elegantní lehkostí. Také už s ním měla dostatek zkušeností. Její první manžel, markýz de Beauharnais, skončil svůj život na jednom z četných popravišť francouzské revoluce. Jen díky tomu, že se manželství nevydařilo a skončilo rozlukou, jeho žena a dvě děti popravě unikly, Josephine ale strávila několik měsíců ve vězení. 

Beznadějně zamilován

Když se poprvé setkala s Napoleonem, byla v situaci, kdy peníze docházely a nutně potřebovala nového milence nebo manžela, který by ji živil. Čerstvě povýšený mladý důstojník se pro tuto záležitost ideálně hodil, ať se už Josefíně líbil, nebo ne. To Napoleona krásná a nespoutaná žena okouzlila okamžitě. Jen ji požádal, aby si změnila jméno -  z Marie Josèphe Rose se tak stala Josephine. 

Napoleonova rodina byla v šoku, když si přivedl jako nevěstu starší vdovu se dvěma dětmi. Nic s ním však nesvedli, Napoleon byl beznadějně zamilován! Když dva dny po svatbě opustil Paříž, aby vedl svá vojska do Itálie, jeho dopisy manželce překypovaly romantikou a něžnými slůvky, obdivu k její kráse a ujišťováním, že jen ona je vládkyní jeho srdce… 

Chci potomka!

Josefína nicméně už krátce po manželově odjezdu bez větších výčitek ovládla postel jiného sličného armádního důstojníka. Napoleona nepředstavitelně zasáhlo, když se to dozvěděl. Byl zrovna se svou armádou v Egyptě. Jeho drahá Josefína si užívala v posteli s jiným, zatímco on bojoval se vzpomínkami na ni v srdci! Podle svědectví svého okolí zuřil opravdu nepředstavitelně a jeho vztah k Josefíně nebyl už nikdy jako dřív. A aby vyrovnal účet, našel si také milenku, malířku a spisovatelku Pauline Fourèsovou. Začal říkat: „mou milenkou je moc.“

Situace se mezi manželi nezlepšila ani po Napoleonově návratu do Francie. Naopak. O dalších Josefíniných nevěrách zprávy nejsou, zato její manžel se činil. Jednou jej načapala dokonce in flagranti v posteli s jednou z jejích dvorních dam! Místo omluv se však Napoleon vytasil s výhružkou – pokud mu Josefína nedá následníka, přestože ji má rád, rozvede se s ní.

TIP: Hon na divokou šelmu: Napoleonův boj s evropskými mocnostmi

Přes partnerské neshody se Napoleon rozhodl vztah udržet a také korunovat svou ženu na francouzskou císařovnu. S postupujícím časem však bylo stále zřejmější, že syna se nedočká. Josefína sice měla dvě děti z prvního manželství, další však už mít nemohla. U jedné večeře Josefíně oznámil, že se musí rozvést. Že je to v zájmu Francie… A ona souhlasila. 

Císařovna po rozvodu

Josefína byla i přes manželskou rozluku stále císařovnou, to Napoleon odvolat nemohl. A jelikož mu nebyla vůbec lhostejná, rozhodl se ji také plně zabezpečit. Poskytl jí velmi velkorysý roční příjem tří milionů franků a nadále mohla bydlet v jeho paláci. Josefína si však mnohem více oblíbila jiný dárek svého bývalého manžela – zámeček Malmaison nedaleko Paříže, a zejména jeho rozlehlé zahrady. Milovala totiž růže a ve sklenících a na záhonech jich pěstovala celých 250 různých druhů! Dva dokonce získaly jméno po ní – Empress Josephine a Josephine de Beauharnais.

Takové výdaje na bývalou manželku byly pro Napoleona docela dobře snesitelné. Vždyť jen v roce 1813 utratil na své vlastní válečné výdaje přes osm set milionů franků! Navíc se ještě dlouho poté důvěrně s Napoleonem stýkala, a to i tehdy, když byl už ženatý s rakouskou arcivévodkyní Marií Luisou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907