Proč se Napoleon rozvedl s Josefínou? Nedala mu syna!

20.07.2021 - Anna Jordanová

Kdyby Napoleon Bonaparte poslouchal Josefínu, možná by nakonec neskončil ve vyhnanství na Svaté Heleně. A pravdou je, že v posledních dnech života svého rozvodu s ní trpce litoval. Jaké vzpomínky měl na život s první císařovnou Francie?

<p><strong>Joséphine de Beauharnais</strong> v mdlobách poté, co jí <strong>Napoleon Bonaparte</strong> oznámil svůj úmysl se s ní rozvést. Obraz francouzského malíře Charlese Abrahama Chasselata.</p>

Joséphine de Beauharnais v mdlobách poté, co jí Napoleon Bonaparte oznámil svůj úmysl se s ní rozvést. Obraz francouzského malíře Charlese Abrahama Chasselata.


Reklama

Budoucí francouzský císař Napoleon Bonaparte Josefínu de Beauharnais na první pohled vůbec nezaujal. Se svým neduživým vzhledem, pouhými 166 centimetry výšky, silným přízvukem a nepříliš obratným společenským vystupováním by ostatně okouzlil jen málokterou ženu. To Josefína byla přesný opak. Šarmantní a sebejistá dáma, proplouvající zákruty pařížského společenského života s elegantní lehkostí. Také už s ním měla dostatek zkušeností. Její první manžel, markýz de Beauharnais, skončil svůj život na jednom z četných popravišť francouzské revoluce. Jen díky tomu, že se manželství nevydařilo a skončilo rozlukou, jeho žena a dvě děti popravě unikly, Josephine ale strávila několik měsíců ve vězení. 

Beznadějně zamilován

Když se poprvé setkala s Napoleonem, byla v situaci, kdy peníze docházely a nutně potřebovala nového milence nebo manžela, který by ji živil. Čerstvě povýšený mladý důstojník se pro tuto záležitost ideálně hodil, ať se už Josefíně líbil, nebo ne. To Napoleona krásná a nespoutaná žena okouzlila okamžitě. Jen ji požádal, aby si změnila jméno -  z Marie Josèphe Rose se tak stala Josephine. 

Napoleonova rodina byla v šoku, když si přivedl jako nevěstu starší vdovu se dvěma dětmi. Nic s ním však nesvedli, Napoleon byl beznadějně zamilován! Když dva dny po svatbě opustil Paříž, aby vedl svá vojska do Itálie, jeho dopisy manželce překypovaly romantikou a něžnými slůvky, obdivu k její kráse a ujišťováním, že jen ona je vládkyní jeho srdce… 

Chci potomka!

Josefína nicméně už krátce po manželově odjezdu bez větších výčitek ovládla postel jiného sličného armádního důstojníka. Napoleona nepředstavitelně zasáhlo, když se to dozvěděl. Byl zrovna se svou armádou v Egyptě. Jeho drahá Josefína si užívala v posteli s jiným, zatímco on bojoval se vzpomínkami na ni v srdci! Podle svědectví svého okolí zuřil opravdu nepředstavitelně a jeho vztah k Josefíně nebyl už nikdy jako dřív. A aby vyrovnal účet, našel si také milenku, malířku a spisovatelku Pauline Fourèsovou. Začal říkat: „mou milenkou je moc.“

Situace se mezi manželi nezlepšila ani po Napoleonově návratu do Francie. Naopak. O dalších Josefíniných nevěrách zprávy nejsou, zato její manžel se činil. Jednou jej načapala dokonce in flagranti v posteli s jednou z jejích dvorních dam! Místo omluv se však Napoleon vytasil s výhružkou – pokud mu Josefína nedá následníka, přestože ji má rád, rozvede se s ní.

TIP: Hon na divokou šelmu: Napoleonův boj s evropskými mocnostmi

Přes partnerské neshody se Napoleon rozhodl vztah udržet a také korunovat svou ženu na francouzskou císařovnu. S postupujícím časem však bylo stále zřejmější, že syna se nedočká. Josefína sice měla dvě děti z prvního manželství, další však už mít nemohla. U jedné večeře Josefíně oznámil, že se musí rozvést. Že je to v zájmu Francie… A ona souhlasila. 

Císařovna po rozvodu

Josefína byla i přes manželskou rozluku stále císařovnou, to Napoleon odvolat nemohl. A jelikož mu nebyla vůbec lhostejná, rozhodl se ji také plně zabezpečit. Poskytl jí velmi velkorysý roční příjem tří milionů franků a nadále mohla bydlet v jeho paláci. Josefína si však mnohem více oblíbila jiný dárek svého bývalého manžela – zámeček Malmaison nedaleko Paříže, a zejména jeho rozlehlé zahrady. Milovala totiž růže a ve sklenících a na záhonech jich pěstovala celých 250 různých druhů! Dva dokonce získaly jméno po ní – Empress Josephine a Josephine de Beauharnais.

Takové výdaje na bývalou manželku byly pro Napoleona docela dobře snesitelné. Vždyť jen v roce 1813 utratil na své vlastní válečné výdaje přes osm set milionů franků! Navíc se ještě dlouho poté důvěrně s Napoleonem stýkala, a to i tehdy, když byl už ženatý s rakouskou arcivévodkyní Marií Luisou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907