Proč se souhvězdí Hadonoše nedostalo mezi tzv. znamení zvěrokruhu?

Věříte v horoskopy? Tedy že je váš osud předurčen okamžikem narození? Že je vaše povaha dána znamením, v jakém se nacházelo Slunce, když jste přišli na svět? Tak zbystřete – přinejmenším v několika aspektech vám totiž lhali.

03.07.2021 - Michal ŠvandaKdyž jste se narodili, Slunce se ve skutečnosti nacházelo jinde, než astrologové tvrdí. Například pokud jste spatřili světlo světa 25. května, mělo by být krátce po vstupu do znamení Blíženců. Na obloze jej ovšem najdete v souhvězdí Býka a do Blíženců se dostane až ve druhé polovině června. Zemská rotační osa totiž podléhá precesi a roční doby se v kalendáři pomalu posouvají – s periodou asi 26 tisíc roků. Zhruba před dvěma tisíci lety souhvězdí odpovídalo znamení, dnes to však není pravda. 

TIP: Souhvězdí, které již neexistuje: Proč z oblohy „zmizela“ loď Argo?

Mezi 30. listopadem a 17. prosincem se Slunce vyskytuje v souhvězdí Hadonoše, podle astrologů je však ve znamení Střelce. Že nemůžete najít horoskop pro Hadonoše? Není divu, astronomové jej před dvěma tisíci lety při parcelování oblasti ekliptiky ignorovali. Roli sehrál i fakt, že byla tenkrát souhvězdí definována vágně, zatímco dnes se celá obloha člení do 88 zmíněných obrazců s pevně danými hranicemi. Proto Hadonoš netvoří součást oficiál­ního zvířetníku.


Další články v sekci