Proč se souhvězdí Hadonoše nedostalo mezi tzv. znamení zvěrokruhu?

03.07.2021 - Michal Švanda

Věříte v horoskopy? Tedy že je váš osud předurčen okamžikem narození? Že je vaše povaha dána znamením, v jakém se nacházelo Slunce, když jste přišli na svět? Tak zbystřete – přinejmenším v několika aspektech vám totiž lhali.

<p>Hadonoš je jedním ze 13 souhvězdí, kterými prochází ekliptika, takže patří mezi zvířetníková souhvězdí, přesto jej astrologie nezařadila mezi znamení zvěrokruhu.</p>

Hadonoš je jedním ze 13 souhvězdí, kterými prochází ekliptika, takže patří mezi zvířetníková souhvězdí, přesto jej astrologie nezařadila mezi znamení zvěrokruhu.


Reklama

Když jste se narodili, Slunce se ve skutečnosti nacházelo jinde, než astrologové tvrdí. Například pokud jste spatřili světlo světa 25. května, mělo by být krátce po vstupu do znamení Blíženců. Na obloze jej ovšem najdete v souhvězdí Býka a do Blíženců se dostane až ve druhé polovině června. Zemská rotační osa totiž podléhá precesi a roční doby se v kalendáři pomalu posouvají – s periodou asi 26 tisíc roků. Zhruba před dvěma tisíci lety souhvězdí odpovídalo znamení, dnes to však není pravda. 

TIP: Souhvězdí, které již neexistuje: Proč z oblohy „zmizela“ loď Argo?

Mezi 30. listopadem a 17. prosincem se Slunce vyskytuje v souhvězdí Hadonoše, podle astrologů je však ve znamení Střelce. Že nemůžete najít horoskop pro Hadonoše? Není divu, astronomové jej před dvěma tisíci lety při parcelování oblasti ekliptiky ignorovali. Roli sehrál i fakt, že byla tenkrát souhvězdí definována vágně, zatímco dnes se celá obloha člení do 88 zmíněných obrazců s pevně danými hranicemi. Proto Hadonoš netvoří součást oficiál­ního zvířetníku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Kuiperův pás původně 30krát překonával hmotnost naší planety, dnes je však 99 % této hmoty „nezvěstných“.

Vesmír

Britští sapéři stavějí most na západní frontě, 1917

Válka
Věda

Návrat Johannese a Friedricha, synů hraběte ze Stadionu z kavalírské cesty. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907