Proč se stal prvním cílem sond právě Měsíc?

20.10.2018 - Michal Švanda

<p>Blízkost našeho vesmírného souseda přináší pro kosmonautiku řadu výhod.</p>

Blízkost našeho vesmírného souseda přináší pro kosmonautiku řadu výhod.


Reklama

Nejprve připomeňme, že pokusy s dosažením souputníka Země zahájil Sovětský svaz již 2. ledna 1959, kdy odstartoval první ze série automatů Luna. Hned v září téhož roku Luna 2 na povrch tělesa tvrdě dopadla; o měsíc později Luna 3 poprvé fotografovala jeho odvrácenou stranu a Luna 9 v roce 1966 na Měsíci měkce přistála. Zemský průvodce se stal naprosto jasným prvním cílem sond: Je totiž ze všech přirozených vesmírných objektů nejblíž, což přináší jen výhody. 

TIP: Luna a Lunochod: Sovětské sondy a roboti na Měsíci

Vzhledem k jeho blízkosti neexistují tak velká omezení startovacím oknem (viz Co všechno má vliv na startovací okno?); v případě potíží je tedy možné start opakovaně odložit. Vzdálenost Měsíce snižuje nároky na přesnost navedení na správnou trajektorii a také množství paliva na palubě může být menší. V neposlední řadě lze automat ovládat z řídicího střediska v reálném čase, protože zpoždění v rádiové komunikaci dosahuje asi jen dvou sekund. Značně se tak snižují nároky na pokročilost palubního softwaru. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907