Proč se stal prvním cílem sond právě Měsíc?

20.10.2018 - Michal Švanda

<p>Blízkost našeho vesmírného souseda přináší pro kosmonautiku řadu výhod.</p>

Blízkost našeho vesmírného souseda přináší pro kosmonautiku řadu výhod.


Reklama

Nejprve připomeňme, že pokusy s dosažením souputníka Země zahájil Sovětský svaz již 2. ledna 1959, kdy odstartoval první ze série automatů Luna. Hned v září téhož roku Luna 2 na povrch tělesa tvrdě dopadla; o měsíc později Luna 3 poprvé fotografovala jeho odvrácenou stranu a Luna 9 v roce 1966 na Měsíci měkce přistála. Zemský průvodce se stal naprosto jasným prvním cílem sond: Je totiž ze všech přirozených vesmírných objektů nejblíž, což přináší jen výhody. 

TIP: Luna a Lunochod: Sovětské sondy a roboti na Měsíci

Vzhledem k jeho blízkosti neexistují tak velká omezení startovacím oknem (viz Co všechno má vliv na startovací okno?); v případě potíží je tedy možné start opakovaně odložit. Vzdálenost Měsíce snižuje nároky na přesnost navedení na správnou trajektorii a také množství paliva na palubě může být menší. V neposlední řadě lze automat ovládat z řídicího střediska v reálném čase, protože zpoždění v rádiové komunikaci dosahuje asi jen dvou sekund. Značně se tak snižují nároky na pokročilost palubního softwaru. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907