Pod pojmem „startovací okno“ rozumíme interval, kdy je vypuštění umělého tělesa k nějakému objektu ve vesmíru z určitých důvodů provozně výhodné. Zmíněná výhoda se obvykle posuzuje podle množství nutného paliva a často vstupuje do hry i celková délka letu.
Hranici startovacího okna určuje jednak technika letu, dále vzájemné postavení Země a cílového tělesa (v úvahu se bere nejen jejich okamžitá poloha, ale také časová dynamika systému obou objektů i dalších těles) a roli hrají rovněž nároky či omezení u odletové a příletové rychlosti. Druhá zmíněná závisí na tom, zda je cílem přistát, nebo se spokojíme s pouhým průletem.
TIP: Lety do vesmíru v roce 2015: 82 úspěšných startů, ale také 5 selhání
Omezení startovacím oknem vzniklo zejména proto, že nejdůležitější impulz při startu dává raketa. Nosič se však po několika minutách odděluje a další změny trajektorie buď závisejí na obvykle slabších manévrovacích motorcích, nebo je nutné využít manévry v blízkosti jiných těles – například gravitační prak.
Tajemství vesmíru
ZajímavostiStředobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)
VědaŘepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0)
HistorieNa základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael Barera, CC BY-SA 4.0)
VálkaOperace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo Horn, CC BY 2.0)
VědaStartup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas Quine, CC BY-SA 2.0)