Lety do vesmíru v roce 2015: 82 úspěšných startů, ale také 5 selhání

06.01.2016 - Martin Reichman

Rok 2015 se do historie zapíše jako druhý nejplodnější – do vesmíru se vydalo 87 raket. Podívejte se na přehled všech startů roku 2015!


Reklama

Rok 2015 byl, co se týče letů do vesmíru, opět mimořádně bohatý. Celkem se do vesmíru vydalo 87 raket, přičemž pouze 5 misí skončilo úplným, nebo částečným nezdarem. Více raket odstartovalo v historii dobývání vesmíru jen v roce 2014 - 92 starty, z toho 4 neúspěšné. Kromě raket, které překonaly hranici vesmíru, úspěšně odstartovalo ze Země také 18 suborbitálních letů.

Nejčastějším startovacím místem je s 18 starty kazachstánský Bajkonur, následovaný floridským mysem Canaveral se 17 starty a 11 raket odstartovalo také z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Nejvytěžovanějším nosičem se stal čínský Long March s 19 starty, následovaný ruským Sojuzem s 17 starty a Atlasem s 9 starty.

Statistice zemí kraluje Rusko s 27 starty (z toho 3 skončily neúspěchem), následované Čínou 19 (0) a Spojenými státy 20 (2 neúspěšné). Evropa zaznamenala v loňském roce 9 úspěšných startů, Indie 5, Japonsko 4, Ukrajina 2 a Írán jeden úspěšný start.

86 rocket launches of 2015 [updated] from StartyRakiet.pl on Vimeo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    vimeo.com, spacelaunchreport.com

  • Zdroj fotografií: StartyRakiet.plDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907