Prominentní vězeň: Proč byl slavný Edward Kelley uvězněn na Hněvíně?

Hrad Hněvín, tyčící se nad královským městem Most, hostil koncem šestnáctého století význačného hosta – slovutného alchymistu, filozofa, rváče a dobrodruha anglického původu Edwarda Kelleyho

03.06.2018 - Jan Halm



Kelley se mohl sice pohybovat volně po celém hradu, přesto pro něj hněvínské zdi zůstávaly žalářem. Do vězení ho přivedl značně bouřlivý život, ve kterém nejednou nasazoval život a často se střetal se zákonem, ať už světským nebo božím. Přestože velice rád užíval univerzitního titulu (ostatně je všeobecně znám jako magistr Kelley), studia na oxfordské univerzitě nedokončil. Vyučil se lékárníkem a velmi záhy se zapletl s magickými naukami. Stal se učedníkem věhlasného mága Johna Dee, osobního mystika královny Alžběty I.

Císařovo odmítnutí

Kelley s Deem odjeli roku 1584 na kontinent a dostali se až do Prahy, kde na přímluvu Tadeáše z Hájku získali audienci u samotného císaře Rudolfa II. Ten je však proti očekávání přijal dosti chladně. Legenda praví, že Dee a Kelley měli ve skutečnosti za úkol vetřít se do císařovy přízně coby špioni Alžběty I. a Rudolf tento jejich záměr odhalil. Krátce nato byli Dee s Kelleym obviněni papežským nunciem z čarodějnictví (není divu, když se skutečně zabývali nekromancií) a museli z Prahy prchnout.

Oba mágové našli útočiště u Viléma z Rožmberka, který v jejich přijetí viděl mimo jiné dobrou příležitost, jak císaři provést něco na truc. V Třeboni pokračovali ve svých kejklích a také prohlubovali vzájemný vztah. Deemu prý andělé sdělili, že mají s Kelleym sdílet vše, včetně svých žen. Když se devět měsíců nato narodil Deemu syn, nebylo tak zcela jisté, kdo přesně je jeho otcem...

Zatímco Dee opustil pevninu a dožil v chudobě v Anglii, hvězda jeho kolegy stoupala. Kelleymu se dařilo: získal řadu statků, žil na Dobytčím trhu ve Faustově domě a nakonec se dostal do přízně císaře Rudolfa díky zázraku. Předvedl před ním tinkturu, kterou nazýval rtutí a přisoudil jí vlastnost transmutace kovů ve zlato. Návod prý získal od jakési prazvláštní duchovní bytosti vyvolané z jiného světa.

Z výsluní do vězení

Přesto byl Kelley roku 1591 uvězněn, oficiálně za zabití dvorního úředníka Jiřího Hunklera. Možná za tím stálo i to, že nebyl schopen císaři vyrobit další zlato. Nejprve byl uvězněn na Křivoklátě, odkud se pokusil utéct. Ale lano, po kterém se spouštěl ze skály, se mu přetrhlo a Kelley si při pádu rozdrtil nohu. Lékařům nezbylo, než mu ji amputovat. Krátce na to byl slovutný alchymista převezen stále jako vězeň na mostecký Hněvín.

TIP: Pražská alchymistická akademie aneb Jak podvést císaře

Tento kriminál však byl značně fešácký, dokonce se za ním přestěhovala i jeho manželka. Ta mágovi jedné noci propašovala do vězení nový provaz a Kelley, nepoučen z předchozího nezdaru, zkusil znovu utéct. Ani napodruhé ho však andělé nepodrželi, a když pod jeho váhou prasklo i toto lano, spadl do příkopu a zlámal si druhou nohu. Ačkoliv jej císař omilostnil, Kelley zůstal na Hněvíně a pokoušel se zotavit ze zranění. Týrali ho však úporné bolesti a také vědomí, že do konce života zůstane mrzákem. A tak 1. listopadu 1597 požil jed, čímž ukončil svůj život.

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie, Wikipedie (SchiDD)


Další články v sekci