Prominentní vězeň: Proč byl slavný Edward Kelley uvězněn na Hněvíně?

03.06.2018 - Jan Halm

Hrad Hněvín, tyčící se nad královským městem Most, hostil koncem šestnáctého století význačného hosta – slovutného alchymistu, filozofa, rváče a dobrodruha anglického původu Edwarda Kelleyho

<p>Slovutný alchymista byl vězněn na hradě Hněvín</p>

Slovutný alchymista byl vězněn na hradě Hněvín


Reklama

Kelley se mohl sice pohybovat volně po celém hradu, přesto pro něj hněvínské zdi zůstávaly žalářem. Do vězení ho přivedl značně bouřlivý život, ve kterém nejednou nasazoval život a často se střetal se zákonem, ať už světským nebo božím. Přestože velice rád užíval univerzitního titulu (ostatně je všeobecně znám jako magistr Kelley), studia na oxfordské univerzitě nedokončil. Vyučil se lékárníkem a velmi záhy se zapletl s magickými naukami. Stal se učedníkem věhlasného mága Johna Dee, osobního mystika královny Alžběty I.

Císařovo odmítnutí

Kelley s Deem odjeli roku 1584 na kontinent a dostali se až do Prahy, kde na přímluvu Tadeáše z Hájku získali audienci u samotného císaře Rudolfa II. Ten je však proti očekávání přijal dosti chladně. Legenda praví, že Dee a Kelley měli ve skutečnosti za úkol vetřít se do císařovy přízně coby špioni Alžběty I. a Rudolf tento jejich záměr odhalil. Krátce nato byli Dee s Kelleym obviněni papežským nunciem z čarodějnictví (není divu, když se skutečně zabývali nekromancií) a museli z Prahy prchnout.

Oba mágové našli útočiště u Viléma z Rožmberka, který v jejich přijetí viděl mimo jiné dobrou příležitost, jak císaři provést něco na truc. V Třeboni pokračovali ve svých kejklích a také prohlubovali vzájemný vztah. Deemu prý andělé sdělili, že mají s Kelleym sdílet vše, včetně svých žen. Když se devět měsíců nato narodil Deemu syn, nebylo tak zcela jisté, kdo přesně je jeho otcem...

Zatímco Dee opustil pevninu a dožil v chudobě v Anglii, hvězda jeho kolegy stoupala. Kelleymu se dařilo: získal řadu statků, žil na Dobytčím trhu ve Faustově domě a nakonec se dostal do přízně císaře Rudolfa díky zázraku. Předvedl před ním tinkturu, kterou nazýval rtutí a přisoudil jí vlastnost transmutace kovů ve zlato. Návod prý získal od jakési prazvláštní duchovní bytosti vyvolané z jiného světa.

Z výsluní do vězení

Přesto byl Kelley roku 1591 uvězněn, oficiálně za zabití dvorního úředníka Jiřího Hunklera. Možná za tím stálo i to, že nebyl schopen císaři vyrobit další zlato. Nejprve byl uvězněn na Křivoklátě, odkud se pokusil utéct. Ale lano, po kterém se spouštěl ze skály, se mu přetrhlo a Kelley si při pádu rozdrtil nohu. Lékařům nezbylo, než mu ji amputovat. Krátce na to byl slovutný alchymista převezen stále jako vězeň na mostecký Hněvín.

TIP: Pražská alchymistická akademie aneb Jak podvést císaře

Tento kriminál však byl značně fešácký, dokonce se za ním přestěhovala i jeho manželka. Ta mágovi jedné noci propašovala do vězení nový provaz a Kelley, nepoučen z předchozího nezdaru, zkusil znovu utéct. Ani napodruhé ho však andělé nepodrželi, a když pod jeho váhou prasklo i toto lano, spadl do příkopu a zlámal si druhou nohu. Ačkoliv jej císař omilostnil, Kelley zůstal na Hněvíně a pokoušel se zotavit ze zranění. Týrali ho však úporné bolesti a také vědomí, že do konce života zůstane mrzákem. A tak 1. listopadu 1597 požil jed, čímž ukončil svůj život.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, Wikipedie (SchiDD)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907