Prorok Ztracené knihy: Co nás čeká podle Nostradama a kdy přijde konec světa?

21.07.2019 - Kateřina Helán Vašků

Málokterý prorok vzbuzoval a budí tolik kontroverzních reakcí jako právě Nostradamus. Jeho proroctvím někteří bezvýhradně věří, jiní je považují za bláboly, či dokonce prostředek mediální manipulace. Co nás podle něj čeká a nemine?


Reklama

Nostradamus, vlastním jménem Michel de Nostredame, se narodil 14. prosince roku 1503 ve městě Saint-Rémy-de-Provence nedaleko Avignonu ve Francii. Tento vpravdě renesanční člověk vystudoval lékařskou vědu, kromě toho se zabýval také filozofií, literaturou, astronomií a především astrologií, s jejíž pomocí sestavoval jakési obdoby dnešních horoskopů. 

Svá proroctví začal Nostradamus publikovat v roce 1555 a shrnul je do jednotlivých sbírek s názvem Centurie. Klíč k jejich interpretaci se již pokoušelo nalézt mnoho autorů, ovšem s velmi rozporuplnými výsledky. Proroctví obohacená mnoha latinskými, řeckými i anglickými výrazy jsou totiž psána velmi archaicky, autor navíc hojně využívá dobových alegorií a mytologických narážek, jejichž dešifrování je dnes velice obtížné

Čeká nás nukleární válka?

Nostradamus má dnes, stejně jako před stoletími, mnoho zastánců, ale i odpůrců. Ti argumentují především tím, že pro události, které se již staly, byly verše zpětně záměrně upraveny a zmanipulovány. Při předpovědi budoucnosti se Nostradamovým proroctvím inspiroval například i nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels, který z něj vyložil porážku spojeneckých vojsk. Zastánci pravdivosti proroctví zase tvrdí, že Nostradamus správně předpověděl desítky událostí včetně druhé světové války nebo olympiády v Pekingu. 

TIP: Temné proroctví Římského klubu: Konec světa prý nastane již v roce 2040

A co se na nás podle jeho předpovědí chystá pro následující období? Nejprve dobrá zpráva – svět podle něj skončí až v roce 3797. Ovšem mnoho veselého nás jinak nečeká. Podle některých výkladů mají přijít další dvě světové války, provázené navíc nákazou, která vyhubí dvě třetiny světa. Bude prý horší než všechny pandemie, které kdy lidstvo zažily. Prorokův věhlas podpořila Ztracená kniha, objevená v roce 1994, v níž údajně předpověděl teroristický útok 11. září nebo způsob, jakým dojde k zániku světa. Mnozí kritici nicméně považují spis za podvrh. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907