Protáhněte zdravě celé tělo: Šetrné sporty pro každého a v každém věku

Chcete se začít hýbat a přitom neskončit po prvních pár uběhnutých kilometrech? Pořídili jste si nadměrnou zátěž kolem pasu a oprávněně se obáváte o své klouby? Nebo prostě jen hledáte sport, po kterém nebudete muset týden regenerovat?

16.07.2018 - Irena Kratochvílová



Řada lidí se při pohledu do zrcadla přinutí nasoukat se do sportovního a vyrazit ven. Čím více jejich tělo zchátralo, tím úporněji se jej snaží rozhýbat. Není divu, když se při tom něco natáhne či praskne. Jaký sport zvolit, abyste neskončili stejně rychle, jako jste začali?

Chůze o holi

Čím dál častěji můžete vidět v lesích, parcích, ale i na ulici lidi na procházce s tyčkami v rukou. Tito sportovci většinou vyvolávají udivené pohledy a shovívavý úsměv na rtech. Když se však jednou rozhodnete, že ten „legrační sport pro důchodce“ vyzkoušíte, už vás nepustí. Chůze s holemi je fenoménem dnešní doby.

Chodí s nimi muži, ženy, sportovci, zdraví i ti se zdravotním hendikepem. Důvod je nasnadě – chůze je zdravá! Když k ní navíc přidáte dvě tyčky a pohyb v přírodě, zjistíte, že je přímo zázračná. V každé zemi se tomuto sportu říká trochu jinak. Většinou o něm uslyšíte pod pojmem Nordic walking, anglicky Pole walking, u nás severská chůze a ve Finsku – kolébce Nordic walkingu – sauvakävely.

Šetrný trend

Nordic walking je sportovní dynamická chůze se speciálními holemi. V minulosti lidstvo trávilo svůj čas lovem, sháněním potravy a bojem o přežití. Dnes tráví většina lidí svůj čas sezením v kancelářích a v lepším případě se pak snaží vzdorovat civilizačním chorobám protáhnutím těla a relaxací mysli po práci. A na to je severská chůze jako dělaná.

Ideálním prostředím pro provozování tohoto sportu je příroda. Na „Nordicu“ si každý může najít to, co ho naplňuje – nabízí totiž velkou škálu možností. Může se pro vás stát skvělým kondičním tréninkem, posilovnou, relaxační vycházkou, zdravotním cvičením, prostředkem k redukci váhy i společenskou událostí.

Náhoda u zrodu

Tento stále oblíbenější styl pohybu vznikl vlastně náhodou. 5. ledna 1988 se měl v Helsinkách konat symbolický happening k oslavám narození finského sportovce, novináře a profesora Lauriho „Tahko“ Pihkaly. Celá akce, jež byla naplánována jako jízda na běžeckých lyžích, byla ovšem ohrožena nedostatkem sněhu.

Organizátoři přišli s alternativním řešením. Na místo dovezli 50 párů běžkařských holí a účastníci s nimi šli, jako by běžkovali. Touto událostí byl nevědomky položen základ nového sportu. Sportovci si totiž všimli, že chůze s holemi je srovnatelná s během na lyžích a že to jde i bez sněhu.

Oficiálním sportem

Už dříve využívali hole k chůzi běžci na lyžích během letních příprav a při chodeckých cvičeních. Na základě nových i starých zkušeností se odborníci na cvičení začali věnovat dalšímu výzkumu tohoto specifického pohybu. Srovnání efektivnosti kondiční chůze a chůze s holemi jednoznačně prokázalo zvýšené účinky Nordic walkingu.

V roce 1997 začal ve Finsku vývoj speciálních holí určených pro chůzi a v roce 1998 bylo v Helsinkách založeno centrum pro severskou chůzi. V tomto roce také spatřil světlo světa marketingový název Nordic walking. V roce 2000 byla založena International Nordic Walking Association (INWA), která začala šířit severskou chůzi do celého světa.

Když chodit, tak s holemi

Použití hůlek při chůzi snižuje zátěž na klouby až o 30 %. Nordic walking je tak vhodný i po úrazech či pro osoby s problémy pohybového aparátu nebo s nadváhou. Hůlky vás nutí k napřímení postavy, uvolníte si tak šíji a můžete zamezit bolestem krční páteře i hlavy.

Díky rotaci, ke které během chůze dochází, zapojíte hluboký svalový aparát a šikmé břišní svaly, čímž dochází k uvolnění bederní páteře. Neposledním přínosem je vyplavování endorfinů – hormonů štěstí – a relaxace v přírodě. Navíc pravidelný celoroční pohyb venku zvyšuje funkci imunitního systému. Tyto pozitivní účinky však nejsou unikátní jen pro tento sport a dosáhnete jich i řadou dalších činností. 

Které svaly pracují?

Velkou výhodou Nordicu oproti mnohým sportům je zapojení téměř celého pohybového aparátu. Při severské chůzi tělo používá 90–95 % svalů. Díky tomu dochází k lepší distribuci kyslíku v těle. Svaly jsou používány vyváženě, takže nedochází k jednostrannému přetížení jen některé skupiny svalů, a tím ke svalovým dysbalancím.

Šetrné sporty

Nordic walking není jedinou možností, kterou máte, když se chcete začít hýbat po dlouhé době nicnedělání. Pro řadu dalších sportovních aktivit také platí, že jsou ohleduplné k tělu a prospěšné pro zdraví. Důležité je správné provádění jejich techniky a pravidelné opakování alespoň 3× týdně. Ideální je sportovat pod dozorem školených instruktorů, kteří vás správnou techniku naučí, opraví vám chyby a dokážou vám pomoci třeba i s případným zdravotním problémem.

Jako ryba ve vodě

Mezi šetrné sporty vhodné hlavně pro lidi s omezením pohybového aparátu patří plavání. Je to sport, který může provozovat každý bez rozdílu věku. Při plavání jsou zapojeny všechny hlavní svalové skupiny horní i dolní poloviny těla. Jeho největší výhodou je minimální zátěž kloubů. Svaly jsou zatěžovány rovnoměrně a pravidelný rytmický pohyb je přínosný pro kardiovaskulární systém. Pobyt ve vodě přináší uvolnění napjatých svalů a napomáhá regeneraci. Pohyby, které při plavání provádíte, zvyšují rozsah hybnosti kloubů. Zároveň tento sport představuje ideální dechové cvičení, zvyšuje kapacitu plic a působí jako prevence bronchitidy a zánětu horních cest dýchacích.

Brusle na asfalt

Vhodným sportem při potížích s pohybovým aparátem je také in-line bruslení. Nedochází při něm k nárazům, které by poškozovaly klouby, jako třeba u běhu. Pro ženy je jistě lákavé zpevňování nohou a hýždí, pravidelné cvičení navíc zlepšuje koordinaci a rovnováhu těla. Při in-line bruslení jsou díky pohybu do strany používány i přitahovače vnitřní strany stehen a odtahovače hýždí, tedy svaly, které se při většině jiných fitness sportů nezapojí. U tohoto sportu je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť je při něm velké riziko pádů, jež mohou mít nepříjemné následky. Proto dbejte na ochranné pomůcky, především nepodceňujte helmu. 

Královna koloběžka

Koloběžka už dnes není jen hračkou dětí. Vyberete-li dobře, může ji používat rodič i jeho potomek. Koloběh je stejně jako předchozí sporty šetrný ke kloubům a zvyšuje rozsah jejich hybnosti. Při správné technice zatěžuje obě strany stejně, nedochází tedy ke svalové nerovnováze. Na rozdíl od cyklistiky zapojíte svaly horní i dolní poloviny těla a udržíte tak namáhání svého organismu v rovnováze. Během jízdy provádíte několik základních cviků dohromady – kliky, dřepy a zanožení – čímž posilujete celé tělo. Díky udržování rovnováhy dochází k posilování hlubokého stabilizačního systému. Koloběžka také efektivně zpevňuje zádové svalstvo, může vám proto pomoci zbavit se bolesti zad a bývá doporučována jako doplněk k rehabilitačním cvičením.  


Další články v sekci