Reklama


Proti proudu času: Kdo a kdy vynalezl kolečkové brusle?

27.07.2017 - Kateřina Helán Vašků

Kolečkové brusle nejsou nikterak mladým vynálezem. Jezdilo se na nich již před více než 250 lety


Reklama

Za „otce“ kolečkových bruslí považujeme Belgičana Johna Josepha Merlina, který je světu představil v roce 1760. Nadaný a uznávaný vynálezce později mimo jiné v Londýně založil muzeum, kde veřejně demonstroval své důmyslné mechanické výtvory a vylepšené hudební nástroje. Jeho „bruslařské umění“ však podobnou kvalitou neoplývalo. Při prezentaci novinky na maškarním plese v londýnském Carlisle-House jezdil davem a při tom hrál na housle. Nabral ovšem přílišnou rychlost, načež narazil přímo do velkého zrcadla a skončil pořezaný

Kolečkové brusle si však nechal patentovat až Francouz Monsieur Petitbled, a to roku 1819 v Paříži. Jeho bota měla dřevěnou podrážku, kožené řemeny a tři kolečka vyrobená ze dřeva, kovu a slonoviny. Vynález dobře fungoval zejména při jízdě vpřed, ostatní manévry byly ovšem oproti dnešním bruslím o poznání složitější, ne-li nemožné.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlad III. Dracula je dnes slavný hlavně díky románu Dracula od irského autora Brama Stokera. Kniha poprvé vyšla roku 1897 a později se dočkala mnoha filmových zpracování. Z posledních výzkumů ale vyplývá, že Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl.

Zajímavosti

Středověk pohlížel na astrologii rozporuplně

Historie

V zahrádce OGarden Smart je možné sklízet úrodu za 30-40 dní.

Věda

SPHEREx bude mapovat hvězdy v oblasti viditelného a blízce infračerveného záření.

Vesmír

Kosterní pozůstatky Mnyamawamtuka moyowamkia byly objeveny u řeky Mtuka v jihozápadní Tanzanii.

Věda

Díky vynikajícímu sluchu zaregistruje puštík pohyb drobného hlodavce i 30–40 cm pod sněhem. Pak se vrhne prudce dolů, čímž dokáže prorazit i namrzlou krustu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907