Reklama


Proxima Centauri, nejbližší hvězda ke Slunci, je možná podvodník

15.09.2017 - Stanislav Mihulka

Proxima Centauri možná vznikla v úplně jiném koutě naší Galaxie

Proxima Centauri -<p>Hvězda Proxima Centauri na snímku Hubbleova vesmírného dalekohledu</p>
Proxima Centauri -

Hvězda Proxima Centauri na snímku Hubbleova vesmírného dalekohledu


Reklama

Alfa Centauri, nejjasnější hvězda souhvězdí Kentaura, je vlastně trojhvězda. Alfa Centauri A a Alfa Centauri B jsou hvězdy podobné Slunci a tvoří jednu pěknou rodinku dohromady se slavnou Proximou Centauri (známou též jako Alfa Centauri C), malým červeným trpaslíkem. Anebo netvoří?

Podle nového výzkumu, na němž se podíleli Fabo Feng a Hugh Jones z britské Univerzity v Hertfordshire, je totiž Proxima Centauri vlastně podvodník. Ne, že by to nebyla hvězda, ale je prý dost možné, že pochází z úplně jiné oblasti Mléčné dráhy. A dvojhvězda Alfa Centauri A a Alfa Centauri B kdysi dávno polapila Proximu svou gravitací.

Je Proxima Centauri cizincem?

K tomu závěru badatelé dospěli studiem oběžných drah všech tří členů trojhvězdy Alfa Centauri. Když prozkoumali změny drah hvězd do minulosti i do budoucnosti, podařilo se jim určit, že Proxima Centauri s asi 25 procentní pravděpodobností pochází odjinud.

TIP: Potvrzeno: Proxima Centauri skutečně obíhá své dva hvězdné sousedy

Pokud je scénář s cizím původem Proximy Centauri pravdivý, došlo k jejímu zachycení dvojhvězdou Alfa Centuri A a B asi před 3 až 4 miliardami let. Vědci teď budou tuto hypotézu dále ověřovat, protože by mohla mít vliv na historii prostředí nedávno objevené planety Proxima b a na její potenciální obyvatelnost.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

  • Zdroj fotografií: ESA/Hubble & NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907