Reklama


Prsten Claddagh ring: Romantický symbol lásky a věrnosti

17.03.2019 - Olga Nivnická

Až ze 17. století pochází šperk, jehož irské jméno zní fáinne Chladaigh. Pojí se k němu zajímavá legenda a on sám je plný emocí a romantické symboliky

<p>Milenci si Claddagh ring pořizují většinou v páru.</p>

Milenci si Claddagh ring pořizují většinou v páru.


Reklama

Dodnes oblíbený irský zásnubní šperk má velmi zajímavou historii. Kolem roku 1675 se prý Richard Joyce, rodák z irského Galway, plavil do Západní Indie, kde měl nastoupit službu. Loď však přepadli alžířští piráti a Joyce, stejně jako zbytek posádky, prodali do otroctví. Dostal se do Tangeru, k maurskému zlatníkovi, který si všiml jeho šikovných rukou a naučil ho řemeslu. 

Prsten ctností

Když o patnáct let později král Vilém III. Oranžský usedl na anglický trůn, nechal z Alžíru vykoupit všechny své zotročené poddané. Maur prý nabídl Joycemu polovinu své dílny a vlastní dceru, talentovaný Irčan se však hodlal vrátit domů. A tak se také stalo - usadil se v Galway a založil si vlastní zlatnickou dílnu. Claddagh ring prý vytvořil během svého otroctví a doma jej daroval milované ženě, kterou si zanedlouho vzal…

Pouhá legenda? Jisté je jedno: pravý Claddagh ring vypadá dodnes víceméně stejně. Srdce uprostřed představuje lásku, ruce, které ho svírají zase symbolizují přátelství. A koruna sedící na vrcholku srdce? Ta má znázorňovat věrnost… Všem těmto ctnostem je také „prsten zamilovaných“ zasvěcen.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Grónsko pro Vikingy objevil vyhnanec Erik Rudý, který svou loď z Islandu nasměroval podle bájných příběhů.

Zajímavosti

Start rakety Antares s nákladní lodí Cygnus, 17. dubna 2019

Vesmír

Simbakubwa kutokaafrika, gigantický masožravec z Keni

Věda
Revue

Bitevní Douglas A-1 Skyraider se velmi osvědčil při úderech na pozemní cíle

 

Válka

Delfíni jsou vysoce společenská a inteligentní zvířata. I tak ovšem byla pro korejské vědce jejich schopnost soucítit s trpící družkou velkým překvapením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907