Průměrný Čech zkonzumuje 813 kilogramů potravin ročně

30.04.2022 - Martin Reichman

Český statistický úřad zveřejnil přehled spotřeby potravin v Česku – v průměru každý spořádáme 813 kilogramů potravin. Obézních je pětina mužů starších 15 let a podobný počet žen.

<p>V roce 2020 zkonzumoval průměrný Čech 84 kilogramů masa. V roce 1936 to bylo téměř o polovinu méně.</p>

V roce 2020 zkonzumoval průměrný Čech 84 kilogramů masa. V roce 1936 to bylo téměř o polovinu méně.


Reklama

Informací o průměrném množství zkonzumovaného jídla na osobu není mnoho. Globální odhady se nejčastěji pohybují od 550 do 690 kilogramů na hlavu. Přehled z roku 2011, sestavený odborníky z americké FDA, ukazuje, že průměrný Američan ročně zkonzumuje více než 900 kilogramů potravin. 

Nejkonzumovanější potravinu ve Spojených státech reprezentují mléčné výrobky – ročně jich průměrný Američan spořádá více než 360 kilogramů. Na druhém místě je zelenina (180 kg) a ovoce (120 kg). Mohlo by se zdát, že jde o relativně povzbudivá čísla, nicméně zeleninu v drtivé většině amerických domácností zastupují ne příliš zdravé brambory a kukuřice, hmotnost ovoce zase z velké části tvoří voda.

Méně povzbudivou zprávou je, že průměrný Američan zkonzumuje za rok 39 kilogramů tuků, 50 kg červeného a 33 kg drůbežího masa. Roční jídelníček zahrnuje mimo jiné 64 kg sladidel (hlavně kukuřičného sirupu), 13 kg hranolek, 11 kg zmrzliny a zhruba stejné množství pizzy. Všechny údaje pocházejí ze studie z roku 2011 a zainteresovaní odborníci se shodují, že současná čísla budou rozhodně vyšší. 

A co na to Češi?

Podle čerstvé zprávy Českého statistického úřadu spořádá každý Čech v průměru 813 kilogramů potravin. Významnou položku českého jídelníčku tvoří maso – ročně ho průměrně sníme 84 kilogramů (50 % vepřové, 35 % drůbeží). Spotřeba masa je tak vyšší než v roce 2016 (80,3 kg). Pro srovnání – v roce 1950 se v tehdejším Československu spotřebovalo průměrně 48,6 kg masa na hlavu a v roce 1936 to bylo ještě o 10 kilogramů méně.

TIP: Planeta masožravců: Kolik zvířat sní průměrný člověk za svůj život

Mírně roste spotřeba ovoce a zeleniny – zatímco v roce 2016 každý Čech zkonzumoval 87 kilogramů zeleniny a 84 kilogramy ovoce, v roce 2020 to bylo již 93 kilogramů zeleniny a téměř 88 kilogramů ovoce.

(infografika: Český statistický úřad)

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČSÚ, FDA

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock, Český statistický úřad

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907