Únik tajných informací je noční můrou všech tajných služeb na světě. Imunní vůči němu nebyla ani jinak všemocná KGB – v 90. letech předal Britům tajné informace o sovětských operacích dlouholetý archivář sovětské rozvědky Vasilij Mitrochin
Vasilij Nikitič Mitrochin pracoval celý život jako archivář KGB. Právě ze spisů tajné služby se dozvěděl o utlačování lidu, politických vraždách a dalších operacích, které mu vzaly o Sovětském svazu veškeré iluze. Potají proto vytvářel kopie hlídaných dokumentů a pokoušel se spojit se zahraničními špiony, jimž by je předal.
Balíček se mu podařilo doručit až v roce 1991 po zániku SSSR, kdy odcestoval do Litvy. V Rize údajně navštívil americkou ambasádu a nabídl tamním pracovníkům svůj „poklad“. Obsahoval například i informace o akci, kterou sovětská tajná služba v Československu roku 1968 nasadila k potlačení takzvaného pražského jara.
Dočkal se však odmítnutí: Kopie, které chtěl předat, byly označeny za potenciálně falšované, a tudíž problematické. Mitrochin se proto obrátil na britskou ambasádu, kde mu věnovali mnohem větší pozornost.
MI6 se díky němu nakonec dostala k obrovskému zdroji informací: Na 25 tisících stran se ukrývala tajemství o sovětských operacích od 30. let 20. století. Spis obsahoval jména agentů, rozkrýval jejich sabotážní akce a způsoby získávání spolupracovníků. Deset let po smrti Mitrochina - v roce 2014, britské úřady část z tohoto materiálu zveřejnily v archivu v Cambridge.
100+1 zahraniční zajímavost
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)