Pružné hadí čelisti: Nenasytný hadí chřtán

31.07.2016 - Martin Fojtík



Užovka obojková (Natrix natrix) je naším nejhojnějším hadem, přesto není snadné ji spatřit. Vyskytuje se většinou v blízkosti vody, ať už na březích rybníků nebo vodních toků. Pro člověka je naprosto neškodná a je velmi plachá. Výborně plave, ve vodě také často hledá potravu. Živí se hlavně obojživelníky a menšími rybami, ale příležitostně i ještěrkami a hmyzem, či drobnými savci. Svůj jed nemůže použít, protože jej nemá vyveden do zubů, a tak kořist polyká živou.

Na fotografii je patrné, na jak velkou kořist si užovka troufá, což je u hadů naprosto běžné. Mohou si to dovolit díky faktu, že jejich čelisti nejsou v zadní části pevně spojeny. Zatímco horní čelist člověka je pevně spojena s lebeční kostí, u hadů ji s lebkou pojí pouze svaly, šlachy a vazivo, což umožňuje určitou pohyblivost ze strany na stranu a shora dolů. Horní a dolní čelist jsou pak vzájemně svázány čtvercovou kostí, která funguje jako pant se dvěma čepy, což hadům umožňuje otevřít chřtán až do úhlu 150 stupňů.

Obdobně jsou i pravá a levá část čelisti spojeny svazky šlach, takže se obě strany mohou vzájemně velmi volně pohybovat. Díky tomu dokáží hadi spolknout extrémně velké sousto. Když se plaz do čelisti zakousne, jeho spodní čelist začne pracovat jako podavač – zatímco jedna strana zakousnutá do oběti posunuje sousto hlouběji do jícnu, druhá se vysunuje vpřed pro další zaseknutí zubů.


Další články v sekci