První autonomní čistič ulic na světě brázdí ulice Helsinek

05.05.2021 - Martin Reichman


Reklama

Ulice finských Helsinek brázdí první autonomní pouliční čistič. Trombia Free, jak se stroj jmenuje, vypadá trochu jako přerostlý robotický vysavač – na délku měří 3,5 metru a široký je 2,3 metru. Po ulicích se dokáže pohybovat rychlostí až 10 km/h pro potřeby úklidu si ale vystačí se zhruba poloviční rychlostí. Na jeden zátah dokáže Trombia Free pojmout až 1,8 metru kubického odpadu.

Robotický superuklízeč

Výhodou robotického uklízeče je, že může pracovat zcela samostatně – je vybavený technologií LiDAR, díky níž se zvládne vyhýbat i případným překážkám a může pracovat za každého počasí. Premiéru si Trombia Free odbyl již v loňském roce, kdy se ve finském hlavním městě staral o úklid v okolí pěší zóny a cyklostezky Baana. Nyní ho čeká náročnější městské prostředí.

Podle společnosti Trombia Technologies, která má robotického uklízeče na svědomí, je Trombia Free výhodný i z hlediska energetické náročnosti. Oproti standardním prostředkům si vystačí s necelými 15 % energie. Díky lithium-iontovým akumulátorům je robotický čistič schopný pracovat na jedno nabití 8,5 až 17 hodin v režimu běžného úklidu, případně 4 až 8 hodin v intenzivním režimu.

Trombia Technologies plánuje nasazení robota ve zhruba desítce pilotních programů a po jejich vyhodnocení by se měl Trombia Free dostat na trh. Podle předpokladů by se tak mělo stát během prvního čtvrtletí příštího roku. Cenu svého robota vývojáři zatím nezveřejnili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Myšlenka, že sex má co do činění se zvýšeným pocitem nabuzení, je postavena na reálném základě.

Zajímavosti

Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.

Věda

Ikonický snímek Buzze Aldrina na Měsíci a méně známá výbava pro náboženský obřad, kterou si přibalil s sebou.

Vesmír

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru na iluminaci z kroniky Balduina Lucemburského (14. století).

Historie

Hitler měl po příjezdu na místo dobrou náladu a s ostatními žertoval.

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907