První autonomní čistič ulic na světě brázdí ulice Helsinek

05.05.2021 - Martin Reichman


Reklama

Ulice finských Helsinek brázdí první autonomní pouliční čistič. Trombia Free, jak se stroj jmenuje, vypadá trochu jako přerostlý robotický vysavač – na délku měří 3,5 metru a široký je 2,3 metru. Po ulicích se dokáže pohybovat rychlostí až 10 km/h pro potřeby úklidu si ale vystačí se zhruba poloviční rychlostí. Na jeden zátah dokáže Trombia Free pojmout až 1,8 metru kubického odpadu.

Robotický superuklízeč

Výhodou robotického uklízeče je, že může pracovat zcela samostatně – je vybavený technologií LiDAR, díky níž se zvládne vyhýbat i případným překážkám a může pracovat za každého počasí. Premiéru si Trombia Free odbyl již v loňském roce, kdy se ve finském hlavním městě staral o úklid v okolí pěší zóny a cyklostezky Baana. Nyní ho čeká náročnější městské prostředí.

Podle společnosti Trombia Technologies, která má robotického uklízeče na svědomí, je Trombia Free výhodný i z hlediska energetické náročnosti. Oproti standardním prostředkům si vystačí s necelými 15 % energie. Díky lithium-iontovým akumulátorům je robotický čistič schopný pracovat na jedno nabití 8,5 až 17 hodin v režimu běžného úklidu, případně 4 až 8 hodin v intenzivním režimu.

Trombia Technologies plánuje nasazení robota ve zhruba desítce pilotních programů a po jejich vyhodnocení by se měl Trombia Free dostat na trh. Podle předpokladů by se tak mělo stát během prvního čtvrtletí příštího roku. Cenu svého robota vývojáři zatím nezveřejnili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907