Psi dokážou rozeznávat různé lidské jazyky

08.01.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Vědci sledovali aktivitu mozku psů, když jim předčítali pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. Jejich závěry naznačují, že psi dokážou rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé řeči.


Reklama

Vědkyně Laura Cuayaová dostala nápad na výzkum, když se kvůli práci přestěhovala z Mexika do Budapešti. Do maďarského hlavního města ji doprovázel i její pes Kun-Kun. „Zajímalo mě, zda si Kun-Kun uvědomuje, že lidé v Budapešti mluví odlišným jazykem,“ uvedla vědkyně. 

Cuayaová se to společně se svými kolegy z Univerzity Loránda Eötvöse pokusila zjistit experimentem, do kterého kromě Kun-Kuna vybrali osmnáct dalších psů. Pomocí funkční magnetické rezonance vědkyně sledovala aktivitu psích mozků, když jim předčítala pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. V jednom jazyce byl pes jako štěně vycvičen, s druhým do té doby takřka nepřišel do kontaktu. Závěry studie uveřejněné v časopisu NeuroImage naznačují, že se poprvé podařilo prokázat, že psi vnímají jinak známý a neznámý jazyk.

„Každý jazyk se vyznačuje tím, že má nějaké pravidelnosti ve zvuku. Naše poznatky napovídají, že psi během života s lidmi vnímají pravidelnosti jazyka, kterému jsou vystaveni,“ uvedl badatel Raúl Hernández-Pérez. Podle dalšího badatele Attily Andicse si psi mohli tuto schopnost evolučně vyvinout díky dlouhému soužití s člověkem.

TIP: Sleduju tě, pánečku! Proč se vyplatí nepodceňovat psí paměť

Vědci také sledovali aktivity psích mozků, když jim předčítali pasáže z knihy a když jim četli zcela nesmyslný text, jehož zvuk byl „výrazně nepřirozený“. I v tomto případě byla odezva odlišná. Podle Hernándeze-Péreze tak psi prokázali podobnou schopnost jako lidé, když dokázali rozeznat řeč od zvuků, které řečí nejsou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907