Psi dokážou rozeznávat různé lidské jazyky

08.01.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Vědci sledovali aktivitu mozku psů, když jim předčítali pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. Jejich závěry naznačují, že psi dokážou rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé řeči.


Reklama

Vědkyně Laura Cuayaová dostala nápad na výzkum, když se kvůli práci přestěhovala z Mexika do Budapešti. Do maďarského hlavního města ji doprovázel i její pes Kun-Kun. „Zajímalo mě, zda si Kun-Kun uvědomuje, že lidé v Budapešti mluví odlišným jazykem,“ uvedla vědkyně. 

Cuayaová se to společně se svými kolegy z Univerzity Loránda Eötvöse pokusila zjistit experimentem, do kterého kromě Kun-Kuna vybrali osmnáct dalších psů. Pomocí funkční magnetické rezonance vědkyně sledovala aktivitu psích mozků, když jim předčítala pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. V jednom jazyce byl pes jako štěně vycvičen, s druhým do té doby takřka nepřišel do kontaktu. Závěry studie uveřejněné v časopisu NeuroImage naznačují, že se poprvé podařilo prokázat, že psi vnímají jinak známý a neznámý jazyk.

„Každý jazyk se vyznačuje tím, že má nějaké pravidelnosti ve zvuku. Naše poznatky napovídají, že psi během života s lidmi vnímají pravidelnosti jazyka, kterému jsou vystaveni,“ uvedl badatel Raúl Hernández-Pérez. Podle dalšího badatele Attily Andicse si psi mohli tuto schopnost evolučně vyvinout díky dlouhému soužití s člověkem.

TIP: Sleduju tě, pánečku! Proč se vyplatí nepodceňovat psí paměť

Vědci také sledovali aktivity psích mozků, když jim předčítali pasáže z knihy a když jim četli zcela nesmyslný text, jehož zvuk byl „výrazně nepřirozený“. I v tomto případě byla odezva odlišná. Podle Hernándeze-Péreze tak psi prokázali podobnou schopnost jako lidé, když dokázali rozeznat řeč od zvuků, které řečí nejsou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907