Psi dokážou rozeznávat různé lidské jazyky

Vědci sledovali aktivitu mozku psů, když jim předčítali pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. Jejich závěry naznačují, že psi dokážou rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé řeči.

08.01.2022 - Zuzana RychláVědkyně Laura Cuayaová dostala nápad na výzkum, když se kvůli práci přestěhovala z Mexika do Budapešti. Do maďarského hlavního města ji doprovázel i její pes Kun-Kun. „Zajímalo mě, zda si Kun-Kun uvědomuje, že lidé v Budapešti mluví odlišným jazykem,“ uvedla vědkyně. 

Cuayaová se to společně se svými kolegy z Univerzity Loránda Eötvöse pokusila zjistit experimentem, do kterého kromě Kun-Kuna vybrali osmnáct dalších psů. Pomocí funkční magnetické rezonance vědkyně sledovala aktivitu psích mozků, když jim předčítala pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. V jednom jazyce byl pes jako štěně vycvičen, s druhým do té doby takřka nepřišel do kontaktu. Závěry studie uveřejněné v časopisu NeuroImage naznačují, že se poprvé podařilo prokázat, že psi vnímají jinak známý a neznámý jazyk.

„Každý jazyk se vyznačuje tím, že má nějaké pravidelnosti ve zvuku. Naše poznatky napovídají, že psi během života s lidmi vnímají pravidelnosti jazyka, kterému jsou vystaveni,“ uvedl badatel Raúl Hernández-Pérez. Podle dalšího badatele Attily Andicse si psi mohli tuto schopnost evolučně vyvinout díky dlouhému soužití s člověkem.

TIP: Sleduju tě, pánečku! Proč se vyplatí nepodceňovat psí paměť

Vědci také sledovali aktivity psích mozků, když jim předčítali pasáže z knihy a když jim četli zcela nesmyslný text, jehož zvuk byl „výrazně nepřirozený“. I v tomto případě byla odezva odlišná. Podle Hernándeze-Péreze tak psi prokázali podobnou schopnost jako lidé, když dokázali rozeznat řeč od zvuků, které řečí nejsou.


Další články v sekci