Psi dokážou rozeznávat různé lidské jazyky

08.01.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Vědci sledovali aktivitu mozku psů, když jim předčítali pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. Jejich závěry naznačují, že psi dokážou rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé řeči.


Reklama

Vědkyně Laura Cuayaová dostala nápad na výzkum, když se kvůli práci přestěhovala z Mexika do Budapešti. Do maďarského hlavního města ji doprovázel i její pes Kun-Kun. „Zajímalo mě, zda si Kun-Kun uvědomuje, že lidé v Budapešti mluví odlišným jazykem,“ uvedla vědkyně. 

Cuayaová se to společně se svými kolegy z Univerzity Loránda Eötvöse pokusila zjistit experimentem, do kterého kromě Kun-Kuna vybrali osmnáct dalších psů. Pomocí funkční magnetické rezonance vědkyně sledovala aktivitu psích mozků, když jim předčítala pasáže z Malého prince ve dvou odlišných jazycích. V jednom jazyce byl pes jako štěně vycvičen, s druhým do té doby takřka nepřišel do kontaktu. Závěry studie uveřejněné v časopisu NeuroImage naznačují, že se poprvé podařilo prokázat, že psi vnímají jinak známý a neznámý jazyk.

„Každý jazyk se vyznačuje tím, že má nějaké pravidelnosti ve zvuku. Naše poznatky napovídají, že psi během života s lidmi vnímají pravidelnosti jazyka, kterému jsou vystaveni,“ uvedl badatel Raúl Hernández-Pérez. Podle dalšího badatele Attily Andicse si psi mohli tuto schopnost evolučně vyvinout díky dlouhému soužití s člověkem.

TIP: Sleduju tě, pánečku! Proč se vyplatí nepodceňovat psí paměť

Vědci také sledovali aktivity psích mozků, když jim předčítali pasáže z knihy a když jim četli zcela nesmyslný text, jehož zvuk byl „výrazně nepřirozený“. I v tomto případě byla odezva odlišná. Podle Hernándeze-Péreze tak psi prokázali podobnou schopnost jako lidé, když dokázali rozeznat řeč od zvuků, které řečí nejsou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907