Pyrenejský poklad Mont Perdu

07.04.2019 - Kateřina Helán Vašků

Krajina kolem pyrenejského vrcholku Mont Perdu je rozkročena mezi Francií a Španělskem. Nabízí úchvatný výhled na nejhlubší evropské kaňony, vysokohorská údolí i ledovcová jezera a představuje i jedinečné „živoucí muzeum“ tradičních pastevců

<p>Ledovcový kar Cirque de Gavarnie se pyšní úctyhodným obvodem kolem šesti kilometrů.</p>

Ledovcový kar Cirque de Gavarnie se pyšní úctyhodným obvodem kolem šesti kilometrů.


Reklama

V úchvatné horské krajině Pyrenejí, u samotné hranice Francie a Španělska, se rozprostírá region, který nabízí nekonečné množství fotogenických scenérií. Soustřeďuje se v okolí vrcholu Mont Perdu (v překladu Ztracená hora), vápencového masivu zvedajícího se do výše 3 352 m n. m. 

Vysokohorský reliéf zmíněné  oblasti příroda vymodelovala pomocí ledovců a eroze a vytvořila tam jedny z největších a nejhlubších evropských kaňonů. Mezi nejnápadnějšími skvosty španělské části dominuje kaňon Ordesa se stěnami vysokými až 800 m a s délkou bezmála 15 km. Na francouzské straně zase poskytuje dechberoucí výhled ledovcový kar Cirque de Gavarnie. Tento půlkruhový skalní amfiteátr s obvodem okolo šesti kilometrů se pyšní i 422 m vysokým vodopádem Grande Cascade a Victor Hugo jej v jedné ze svých básní oslavuje jako „přírodní Koloseum“. 

Krajina poskytuje domov mnoha druhům zvířat, včetně medvěda hnědého, kamzíka pyrenejského či tetřeva hlušce. Tamním zvířecím unikátem ovšem zůstává vychuchol pyrenejský, hmyzožravec připomínající krtka s ocasem podobným potkanovi. Vysokohorskou oblast obývá také celá řada rostlinných druhů, z nichž lilie pyrenejská a orlíček pyrenejský patří k endemitům, které jinde na světě nenajdeme. 

Vzpomínky na pravěk 

Jak napovídají archeologické nálezy ve španělských jeskyních Anisclo a Escuain, kamenné kruhy ve francouzské Gavarnii či dolmen ve španělské vesničce Tella, nejstarší lidská osídlení zmíněné oblasti se datují už do dob svrchního paleolitu (40–10000 př. n. l.). Zrodila se na horských svazích i v přilehlých údolích křižovaných sítí řek. 

TIP: Centrální Pyreneje: Ztracený kaňon de Ańisclo

Horskou krajinu navíc odpradávna využívali místní pastevci, jejichž tradiční způsob života se podařilo uchovat dodnes. Tamní vesnice a usedlosti, pole a horské pastviny tak dodnes poskytují výjimečný pohled do historie evropské společnosti obývající pohoří Pyrenejí. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zahrady ve Versailles čekají kvůli horku a suchu krušné časy.

Zajímavosti

Halucinogen DMT změní elektrickou aktivitu mozku tak, že se chová jako ve chvílích snění

Věda

Z Alexandra vyrostl vynikající vojenský stratég, státník, diplomat a politik.

Historie
Vesmír

Parašutisté ze 101. výsadkové divize si prohlížejí jeden ze zničených britských kluzáků

Válka

Mor může přenést na člověka i nenápadný králík

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907