Raději počkáme: Vtípek několika mladíků zapříčinil vyklizení tureckého letadla

18.09.2022 - Vilém Koubek

Aerolinky okamžitě zrušily let poté, co několika pasažérům na palubě přišly obrázky s havarovanými letadly


Reklama

Letecká doprava je sice v porovnání například s tou silniční velmi bezpečná, ale váže se k ní spousta pověr a předsudků, které raději respektují dokonce i dopravní společnosti. Když tedy řadě cestujících na palubě stroje tureckých aerolinií AnadoluJet na Ben Gurionově mezinárodním letišti přišly v jeden okamžik do telefonu obrázky katastrofy, vyvolalo to rozruch, letadlo bylo vyklizeno a vzlétlo až o pět hodin později po kompletní kontrole.

Nakonec se ukázalo, že šlo o nejapný vtip několika mladíků: Prostřednictvím služby AirDrop sdíleli snímky leteckého neštěstí z roku 2009, kdy turecké letadlo havarovalo při startu. Cestující následně dostali na vybranou, zda chtějí po kontrole letadla pokračovat do Istanbulu, nebo zůstat v Izraeli.

TIP: Etiopské letadlo minulo letiště, oba piloti v kokpitu usnuli

K incidentu došlo dva týdny po jiné události na stejném letišti. Cestující z USA při odbavení předložil ke kontrole nevybuchlý dělostřelecký granát. Mělo jít o suvenýr z Golanských výšin. Situace se ale vymkla kontrole a událost způsobila paniku mezi cestujícími.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907