Rajský plyn může léčit deprese, závislosti či stresové poruchy

05.07.2020 - Stanislav Mihulka

Oxid dusný je účinné anestetikum, ale funguje i v léčbě duševních poruch či závislostí

<p>Rajský plyn byl populární už v 19. století</p>

Rajský plyn byl populární už v 19. století


Reklama

Už od svého objevu na konci 18. století se rajský plyn, čili oxid dusný stal látkou zajímavou pro medicínu, především jako levné a velmi bezpečné krátkodobé anestetikum. Pacienti se s ním na ambulancích nebo u zubařů setkávají dodnes. Brzy vyšlo najevo, že rajský plyn v malých dávkách vyvolává veselost a lehké omámení, takže se stal součástí bujarých večírků studentů nebo společenské smetánky, i když taková zábava není úplně bez rizika.

V posledních letech se ukazuje, že by oxid dusný mohl mít v medicíně ještě podstatně širší využití. Vědci a lékaři v celé řadě experimentů zjistili, že právě rajský plyn by mohl podstatně přispět k léčbě klinické deprese, která jinak odolává dosavadním snahám lékařů. Také to vypadá, že by rajský plyn mohl narušovat dlouhodobé závislosti, například pokud jde o alkoholismus.

TIP: Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

Anesteziolog Peter Nagale z amerického centra University of Chicago Medical Center a jeho tým během nedávného výzkumu objevili, že rajský plyn je slibný v léčbě válečných veteránů, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Studovali tři pacienty s touto závažnou stresovou poruchou, kterým jednorázově aplikovali směs rajského plynu s kyslíkem v poměru 1:1. Poté, co pacienti vdechovali tento plyn po dobu jedné hodiny, došlo u 2 z nich k výraznému zlepšení symptomů onemocnění. U jednoho z této dvojice přitom zlepšení přetrvalo po dobu nejméně 1 týdne. V současná době probíhá větší klinická studie, která by měla důkladně ověřit účinek rajského plynu na pacienty s posttraumatickou stresovou poruchou.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Viktor Emanuel II. se svou milenkou a druhou manželkou Rózou Vercellanovou. Ve výřezu jeho první žena Adelheid Rakouská.

Historie

Možnost pozorovat gorily na mýtinách, kam vycházejí hledat svoji oblíbenou potravu – vodní rostliny, je velmi vzácná.

Příroda

Většina mikroplastů v Arktidě původně pochází z praček na kontinentech kolem Atlantiku

Věda

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.

Revue

Mapa vznikla složením dat z několika družic měřících koncentrace aerosolu v atmosféře. Množství pevných či kapalných částeček ve vzduchu se určuje na základě změn viditelného a infračerveného světla.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907