Rajský plyn může léčit deprese, závislosti či stresové poruchy

05.07.2020 - Stanislav Mihulka

Oxid dusný je účinné anestetikum, ale funguje i v léčbě duševních poruch či závislostí

<p>Rajský plyn byl populární už v 19. století</p>

Rajský plyn byl populární už v 19. století


Reklama

Už od svého objevu na konci 18. století se rajský plyn, čili oxid dusný stal látkou zajímavou pro medicínu, především jako levné a velmi bezpečné krátkodobé anestetikum. Pacienti se s ním na ambulancích nebo u zubařů setkávají dodnes. Brzy vyšlo najevo, že rajský plyn v malých dávkách vyvolává veselost a lehké omámení, takže se stal součástí bujarých večírků studentů nebo společenské smetánky, i když taková zábava není úplně bez rizika.

V posledních letech se ukazuje, že by oxid dusný mohl mít v medicíně ještě podstatně širší využití. Vědci a lékaři v celé řadě experimentů zjistili, že právě rajský plyn by mohl podstatně přispět k léčbě klinické deprese, která jinak odolává dosavadním snahám lékařů. Také to vypadá, že by rajský plyn mohl narušovat dlouhodobé závislosti, například pokud jde o alkoholismus.

TIP: Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

Anesteziolog Peter Nagale z amerického centra University of Chicago Medical Center a jeho tým během nedávného výzkumu objevili, že rajský plyn je slibný v léčbě válečných veteránů, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Studovali tři pacienty s touto závažnou stresovou poruchou, kterým jednorázově aplikovali směs rajského plynu s kyslíkem v poměru 1:1. Poté, co pacienti vdechovali tento plyn po dobu jedné hodiny, došlo u 2 z nich k výraznému zlepšení symptomů onemocnění. U jednoho z této dvojice přitom zlepšení přetrvalo po dobu nejméně 1 týdne. V současná době probíhá větší klinická studie, která by měla důkladně ověřit účinek rajského plynu na pacienty s posttraumatickou stresovou poruchou.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907