Rajský plyn může léčit deprese, závislosti či stresové poruchy

05.07.2020 - Stanislav Mihulka

Oxid dusný je účinné anestetikum, ale funguje i v léčbě duševních poruch či závislostí

<p>Rajský plyn byl populární už v 19. století</p>

Rajský plyn byl populární už v 19. století


Reklama

Už od svého objevu na konci 18. století se rajský plyn, čili oxid dusný stal látkou zajímavou pro medicínu, především jako levné a velmi bezpečné krátkodobé anestetikum. Pacienti se s ním na ambulancích nebo u zubařů setkávají dodnes. Brzy vyšlo najevo, že rajský plyn v malých dávkách vyvolává veselost a lehké omámení, takže se stal součástí bujarých večírků studentů nebo společenské smetánky, i když taková zábava není úplně bez rizika.

V posledních letech se ukazuje, že by oxid dusný mohl mít v medicíně ještě podstatně širší využití. Vědci a lékaři v celé řadě experimentů zjistili, že právě rajský plyn by mohl podstatně přispět k léčbě klinické deprese, která jinak odolává dosavadním snahám lékařů. Také to vypadá, že by rajský plyn mohl narušovat dlouhodobé závislosti, například pokud jde o alkoholismus.

TIP: Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

Anesteziolog Peter Nagale z amerického centra University of Chicago Medical Center a jeho tým během nedávného výzkumu objevili, že rajský plyn je slibný v léčbě válečných veteránů, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Studovali tři pacienty s touto závažnou stresovou poruchou, kterým jednorázově aplikovali směs rajského plynu s kyslíkem v poměru 1:1. Poté, co pacienti vdechovali tento plyn po dobu jedné hodiny, došlo u 2 z nich k výraznému zlepšení symptomů onemocnění. U jednoho z této dvojice přitom zlepšení přetrvalo po dobu nejméně 1 týdne. V současná době probíhá větší klinická studie, která by měla důkladně ověřit účinek rajského plynu na pacienty s posttraumatickou stresovou poruchou.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907