Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

14.06.2020 - Stanislav Mihulka

Extáze už dávno není jen odsuzovanou rekreační drogou. Brzy by se mohla stát ceněným lékem psychických poruch

<p>MDMA byl objeven v roce 1910 a patentován německou firmou Merck jako potenciální lék na hubnutí, látku později testovala i armáda a v 70. letech probíhaly pokusy o její terapeutické využití.</p>

MDMA byl objeven v roce 1910 a patentován německou firmou Merck jako potenciální lék na hubnutí, látku později testovala i armáda a v 70. letech probíhaly pokusy o její terapeutické využití.


Reklama

Po dlouhých desetiletích prohibice a démonizování je teď MDMA, čili extáze, konečně na dobré cestě stát se v USA klinicky potvrzeným lékem. V současnosti probíhá 3. a závěrečná fáze klinických testů využití extáze k léčbě závažných forem posttraumatické stresové poruchy (PTSD), které jinak vzdorují léčbě.

Testy zatím probíhají velmi úspěšně a léčbě pomocí extáze je nakloněná i americká agentura Food and Drug Administration (FDA). Risk Doblin z americké asociace pro výzkum psychedelických látek MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) nedávno vedl výzkumný tým, který ověřoval dlouhodobý přínos léčby posttraumatické stresové poruchy extází.

TIP: Nový výzkum: Která droga je podle australských expertů nejškodlivější?

Vědci analyzovali výsledky šesti dřívějších studií a došli k závěru, že léčba extází je pro pacienty s PTSD až impozantně přínosná, a to i v dlouhodobém měřítku. Podstatná část takto léčených lidí se zcela zbavila této závažné psychické poruchy. U řady pacientů také došlo k výraznému omezení či úplnému vymizení sebevražedných myšlenek a dalších nebezpečných projevů PTSD. Příznivý vliv léčby extází přitom přetrval déle než rok po ukončení této léčby. V případě příznivých výsledků 3. fáze klinických testů americká agentura FDA zřejmě povolí tuto léčbu někdy během roku 2022.

  • Zdroj textu:

    MAPS

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír
Zajímavosti

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907