Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

14.06.2020 - Stanislav Mihulka

Extáze už dávno není jen odsuzovanou rekreační drogou. Brzy by se mohla stát ceněným lékem psychických poruch

<p>MDMA byl objeven v roce 1910 a patentován německou firmou Merck jako potenciální lék na hubnutí, látku později testovala i armáda a v 70. letech probíhaly pokusy o její terapeutické využití.</p>

MDMA byl objeven v roce 1910 a patentován německou firmou Merck jako potenciální lék na hubnutí, látku později testovala i armáda a v 70. letech probíhaly pokusy o její terapeutické využití.


Reklama

Po dlouhých desetiletích prohibice a démonizování je teď MDMA, čili extáze, konečně na dobré cestě stát se v USA klinicky potvrzeným lékem. V současnosti probíhá 3. a závěrečná fáze klinických testů využití extáze k léčbě závažných forem posttraumatické stresové poruchy (PTSD), které jinak vzdorují léčbě.

Testy zatím probíhají velmi úspěšně a léčbě pomocí extáze je nakloněná i americká agentura Food and Drug Administration (FDA). Risk Doblin z americké asociace pro výzkum psychedelických látek MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) nedávno vedl výzkumný tým, který ověřoval dlouhodobý přínos léčby posttraumatické stresové poruchy extází.

TIP: Nový výzkum: Která droga je podle australských expertů nejškodlivější?

Vědci analyzovali výsledky šesti dřívějších studií a došli k závěru, že léčba extází je pro pacienty s PTSD až impozantně přínosná, a to i v dlouhodobém měřítku. Podstatná část takto léčených lidí se zcela zbavila této závažné psychické poruchy. U řady pacientů také došlo k výraznému omezení či úplnému vymizení sebevražedných myšlenek a dalších nebezpečných projevů PTSD. Příznivý vliv léčby extází přitom přetrval déle než rok po ukončení této léčby. V případě příznivých výsledků 3. fáze klinických testů americká agentura FDA zřejmě povolí tuto léčbu někdy během roku 2022.

  • Zdroj textu:

    MAPS

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Autoportrét roveru Curiosity na náhorní plošině Naukluft na úpatí Mount Sharp.

Vesmír

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.

Věda

Landwasserský viadukt je jednokolejný šestiklenbový zakřivený železniční viadukt, který se vine nad švýcarskou říčkou Landwasser a spojuje zastávky Alvaneu a Filisur. Na své jihovýchodní straně ústí do 216 metrů dlouhého Landwasserského tunelu. Viadukt navrhl Alexander Acatos a v letech 1901 až 1902 jej postavila firma Müller & Zeerleder. Stavba, která se nachází ve výšce přes tisíc metrů nad mořem, je 65 metrů vysoká a na délku měří 136 metrů. Od roku 2008 je viadukt součástí kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Revue

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.

Příroda

Interiér londýnské kavárny na přelomu 18. a 19. století. Ženská petice proti pití kávy vylíčila kafaře jako neschopné impotenty.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907