Rakouská firma vyvinula boty s umělou inteligencí: Mají sloužit nevidomým

12.05.2021 - Martin Reichman

Rakouská společnost Tec-Innovation a vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci vymysleli inteligentní boty, které by mohly nahradit tradiční slepeckou hůl. Umí totiž rozpoznávat překážky na ulici


Reklama

Inteligentní boty InnoMake by v budoucnu mohly významným způsobem usnadnit život nevidomým a možná i zcela nahradit tradiční slepeckou hůl. Na první pohled působí možná trochu nezvykle, svůj účel ale podle rakouských vývojářů zvládají na jedničku. Boty InnoMake mají na špičce umístěný ultrasonický senzor, který pomocí vibrací a zvukového signálu upozorňuje svého nositele na blížící se překážku. K přenosu signálu je využívána technologie Bluetooth a senzor je spárovaný s mobilním telefonem, který přenáší zvuk do sluchátek. Chytrý senzor je schopný detekovat překážky až na vzdálenost čtyř metrů.

Vývojáři již testují pokročilejší verzi. Ta má pomocí kamer a algoritmů umělé inteligence prozradit svému nositeli o jaký druh překážky jde. Podle Markuse Raffera, spoluzakladatele Tec-Innovation, je pro člověka s poruchou zraku důležité vědět nejen to, že se před ním nachází překážka, ale i to, o jaký druh překážky jde. Novinka by tak měla rozlišovat velikost překážky, její tvar nebo jakým směrem je orientovaná. Umělá inteligence následně dokáže na základě snímků z kamer navrhnout nositeli vhodnou a bezpečnou trasu bez překážek, podobně jako to umí třeba navigace.

Pro své chytré boty již vývojáři našli i výrobce obuvi, takže boty InnoMake mají být k dispozici hned v 25 různých provedeních a velikostech. Rakouské úřady již novinku zařadili na seznam schválených zdravotních pomůcek. Cena jednoho páru začíná na 3 200 euro (v přepočtu zhruba 80 tisíc korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    TechXplore

  • Zdroj fotografií:

    Tec-Innovation

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907