Rekordmani mezi živými: Jaký je největší a nejmenší žijící masožravec?

09.08.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Za masožravá pokládáme zvířata, která se živí masem, přičemž mohou přijímat rovněž jinou potravu, ale k životu ji nepotřebují. Rekordního masožravce planety, pokud jde o rozměry, dnes představuje vorvaň: Dorůstá 26 metrů a váží i 50 tun. Jde o jednu z největších ozubených velryb a zřejmě také o největší ozubené zvíře, jež se kdy na Zemi vyskytovalo.

TIP: Obři světa zvířat: 5 největších plemen

Naopak za nejmenšího žijícího masožravce považujeme lasici kolčavu, s délkou do 26 cm a maximální hmotností 160 g, obývající rovněž české území. Mimochodem, nejgigantičtějším masožravým dinosaurem byl Spinosaurus, dorůstající až 18 metrů a 10 tun – překonával tak i známého Tyrannosaura rexe s 12 metry a 7,7 tunami.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Autoportrét roveru Curiosity na náhorní plošině Naukluft na úpatí Mount Sharp.

Vesmír

Nesourodá dvojice z Pompejí zahynula strašnou smrtí v pyroklastickém mračnu.

Věda

Landwasserský viadukt je jednokolejný šestiklenbový zakřivený železniční viadukt, který se vine nad švýcarskou říčkou Landwasser a spojuje zastávky Alvaneu a Filisur. Na své jihovýchodní straně ústí do 216 metrů dlouhého Landwasserského tunelu. Viadukt navrhl Alexander Acatos a v letech 1901 až 1902 jej postavila firma Müller & Zeerleder. Stavba, která se nachází ve výšce přes tisíc metrů nad mořem, je 65 metrů vysoká a na délku měří 136 metrů. Od roku 2008 je viadukt součástí kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Revue

Situace zachycená na tomto snímku nebývá příliš často k vidění. Obrázek samice medvěda hnědého s mládětem na zádech má však logické vysvětlení.

Příroda

Interiér londýnské kavárny na přelomu 18. a 19. století. Ženská petice proti pití kávy vylíčila kafaře jako neschopné impotenty.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907