Rekordní aukce: Ukradený artefakt z Apolla 11 se prodal za 39 milionů korun

24.07.2017 - Martin Reichman

V newyorské aukční síni Sotheby's se minulý týden konala zajímavá dražba. Mezi 170 položkami se dražil i ukradený vak, ve kterém přivezl Neil Armstrong první vzorky z Měsíce

Cenný artefakt -<p>Vak, který má podle NASA nevyčíslitelnou cenu, koupil neznámý kupec v aukci za 1,8 milionu dolarů.</p>
Cenný artefakt -

Vak, který má podle NASA nevyčíslitelnou cenu, koupil neznámý kupec v aukci za 1,8 milionu dolarů.


Reklama

U příležitosti výročí mise Apolla 11 připravila newyorská aukční síň Sotheby's dražbu vesmírných artefaktů. Mezi 170 nabízenými položkami byl největším tahákem na první pohled obyčejný vak. Ve skutečnosti v něm ale Neil Armstrong před 48 lety dopravil na Zem první vzorky z Měsíce.

Životní nákup

Cenný artefakt koupila v roce 2015 v aukci Nancy Carlsonová a podle všeho to byl životní nákup. Za vak (o kterém si myslela že pochází z mise Apolla 17) zaplatila pouhých 995 $ (zhruba 23 tisíc korun). Později se ale ukázalo, že „pytlík“ nepochází z Apolla 17, nýbrž z mise Apolla 11 a zpátky na Zemi se v něm vezly úplně první vzorky hornin. Tato zdánlivá maličkost pochopitelně hraje ve sběratelském světě zcela zásadní roli.

TIP: Aukce k nezaplacení: Kvůli omylu má NASA z ostudy kabát

Význam artefaktu si pochopitelně uvědomuje i NASA. Agentura vedla s Nancy Carlsonovou dva soudní spory, ve kterých se artefakt snažila získat. V loňském roce ale daly soudy za pravdu Nancy a lunární vak se tak opět objevil na trhu.

V pátek za něj kupec, který si podle aukční síně Sotheby´s nepřál zveřejnit jméno, zaplatil 1,8 milionu dolarů (v přepočtu přes 39 milionů korun). Vak se tak v žebříčku vesmírných relikvií vyšplhal na pomyslný stříbrný stupínek – doposud nejdražším vesmírným artefaktem je návratová kapsle za kterou sběratel v roce 2011 zaplatil 2 882 500 $. Za náramkové hodinky Davida Scotta, který se na Měsíc podíval v roce 1971, zaplatil v roce 2015 jiný sběratel 1 625 000 $.

Přestože jde o rekordní částku, v Sotheby's možná panuje mírné zklamání – těsně se totiž nepodařilo dosáhnout na odhadovanou cenu 2 až 4 miliony dolarů (46 až 93 milionů korun). Naopak Nancy Carlsonová jistě příliš nesmutní.

Reklama

  • Zdroj textu:

    sothebys.com

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907