Robotický speleolog DAEDALUS bude zkoumat jeskyně na Měsíci

29.03.2021 - Stanislav Mihulka

Evropský robotický průzkumník DAEDALUS by měl vyrazit do lunárních jeskyní a zjistit, zda jsou vhodné pro výstavbu základen

<p>Kulovitý robot DAEDALUS by měl být v lunárních jeskyních jako doma.</p>

Kulovitý robot DAEDALUS by měl být v lunárních jeskyních jako doma.


Reklama

Lunární jeskyně přitahují pozornost pozemských inženýrů a kolonistů. Právě v nich bychom totiž mohli postavit budovy trvalých základen a sídel na Měsíci. Předtím ale bude nutné tyto jeskyně důkladně prozkoumat. Evropská kosmická agentura ESA za tím účelem vyvíjí pozoruhodného robotického průzkumníka, který by se měl stát specialistou na lunární jeskyně.

Robota DAEDALUS (Descent And Exploration in Deep Autonomy of Lunar Underground Structures) navrhl tým pod vedením odborníků z Würzburské univerzity v Německu. Robot má tvar koule o velikosti 46 centimetrů a je ho možné spustit na kabelu do otvoru v měsíčním povrchu. DAEDALUS se poté odpojí a pustí do práce.

Specialista na jeskyně

Robotický jeskyňář se pohybuje pomocí vysunovatelných tyčí. Tyto tyče také mohou odstraňovat překážky a analyzovat horniny, s nimiž se DAEDALUS setká. Kabel, k němž je robot zpočátku připojený, má zabudovaný Wi-Fi systém pro komunikaci se Zemí. Robotický speleolog bude pracovat autonomně a bude schopný mapovat vnitřní prostory jeskyní vizuálně soustavou kamer, pomocí laserového systému LIDAR, a také proměřit základní parametry prostředí jeskyní, jako teplotu nebo záření. Tvůrci robota DAEDALUS doposud vyrobili tři prototypy, kvůli testování senzorů a pohybovému systému. Teď připravují čtvrtý prototyp, kompaktní zařízení s vysokou mírou autonomie. 

TIP: Evropská kosmická agentura plánuje dlouhodobý pobyt lidí v jeskyních na Měsíci

V současnosti mapujeme měsíční povrch především díky sondám na oběžné dráze Měsíce. Tyto sondy zjistily, že lunární jeskyně mají obvykle vstup v podobě otvoru směřujícího dolů. To vyřazuje ze hry obvyklé koncepce kolových a obecně povrchových roverů. Průzkum lunárních jeskyní tak bude nejspíš v režii robotů, jakým je třeba DAEDALUS.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907