Robotický speleolog DAEDALUS bude zkoumat jeskyně na Měsíci

29.03.2021 - Stanislav Mihulka

Evropský robotický průzkumník DAEDALUS by měl vyrazit do lunárních jeskyní a zjistit, zda jsou vhodné pro výstavbu základen

<p>Kulovitý robot DAEDALUS by měl být v lunárních jeskyních jako doma.</p>

Kulovitý robot DAEDALUS by měl být v lunárních jeskyních jako doma.


Reklama

Lunární jeskyně přitahují pozornost pozemských inženýrů a kolonistů. Právě v nich bychom totiž mohli postavit budovy trvalých základen a sídel na Měsíci. Předtím ale bude nutné tyto jeskyně důkladně prozkoumat. Evropská kosmická agentura ESA za tím účelem vyvíjí pozoruhodného robotického průzkumníka, který by se měl stát specialistou na lunární jeskyně.

Robota DAEDALUS (Descent And Exploration in Deep Autonomy of Lunar Underground Structures) navrhl tým pod vedením odborníků z Würzburské univerzity v Německu. Robot má tvar koule o velikosti 46 centimetrů a je ho možné spustit na kabelu do otvoru v měsíčním povrchu. DAEDALUS se poté odpojí a pustí do práce.

Specialista na jeskyně

Robotický jeskyňář se pohybuje pomocí vysunovatelných tyčí. Tyto tyče také mohou odstraňovat překážky a analyzovat horniny, s nimiž se DAEDALUS setká. Kabel, k němž je robot zpočátku připojený, má zabudovaný Wi-Fi systém pro komunikaci se Zemí. Robotický speleolog bude pracovat autonomně a bude schopný mapovat vnitřní prostory jeskyní vizuálně soustavou kamer, pomocí laserového systému LIDAR, a také proměřit základní parametry prostředí jeskyní, jako teplotu nebo záření. Tvůrci robota DAEDALUS doposud vyrobili tři prototypy, kvůli testování senzorů a pohybovému systému. Teď připravují čtvrtý prototyp, kompaktní zařízení s vysokou mírou autonomie. 

TIP: Evropská kosmická agentura plánuje dlouhodobý pobyt lidí v jeskyních na Měsíci

V současnosti mapujeme měsíční povrch především díky sondám na oběžné dráze Měsíce. Tyto sondy zjistily, že lunární jeskyně mají obvykle vstup v podobě otvoru směřujícího dolů. To vyřazuje ze hry obvyklé koncepce kolových a obecně povrchových roverů. Průzkum lunárních jeskyní tak bude nejspíš v režii robotů, jakým je třeba DAEDALUS.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.

Věda
Reklama

Odhalená vnitřní struktura Marsu

Vesmír

Drozd stěhovavý (Turdus migratorius) má s hnízdními parazity své zkušenosti a často si s nimi dokáže poradit.

Příroda

Coby první Evropan spatřil zasněžený vrcholek Kilimandžára německý misionář Johannes Rebmann.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907