Rodinné dědictví učitele národů: Kde se nachází Komenského prsten?

Pravděpodobně kdesi v USA existuje prsten, který kdysi dávno daroval Jan Ámos Komenský jedné ze svých dcer. Tento vzácný platinový šperk si pak potomci českého myslitele předávali po celá staletí

12.02.2023 - Daniel ČernohorskýKdyž si Komenského dcera Alžběta brala za manžela Petra Figuluse Jablonského, obdržela od svého otce prsten. Podle všeho měl tento šperk pro českého pedagoga zásadní význam. Prsten se poté v rodině dědil z pokolení na pokolení a každý dědic musel podepsat prohlášení, že se ho nevzdá ani v případě největší tísně.

Neprodal ani miliardáři

Na rodinný klenot se potom na nějakou dobu pozapomnělo. Znovu se o něm začalo mluvit až po první světové válce, kdy potomek Petra Figuluse, Jiří Viktor Figulus, dostal předvolání k notáři. Ten mu sdělil toto: „Mám pro Vás důležitou zprávu, pane Figule. Váš poslední příbuzný padl na bojišti v Evropě, a vy jste jediný mužský potomek, proto Vám přísluší platinový prsten Komenského.“ Následně musel ohromený Figulus podepsat dokument, že za žádnou cenu nedá prsten z ruky.

Pravdou je, že Jiří Viktor prožil vskutku dobrodružný život. Nechal se zlákat zlatou horečkou a dlouho dobu pobýval v jižní Africe. Prošel si mnoha životními peripetiemi, a ačkoliv se několikrát ocitl ve finanční tísni, svůj závazek dodržel a prsten nikdy neprodal. Dokonce odmítl i nabídku amerického miliardáře Johna Morgana, který mu za šperk nabízel na tu dobu neuvěřitelnou sumu, 1 000 000 Kč.

Strach ze záměny

Po Viktorově smrti zdědila rodinný klenot jeho dcera Gerta, která jej v roce 1958 přivezla do Čech. Zdejší úřady na ni tehdy naléhaly, aby svěřila prsten do péče státu nebo alespoň nechal zhotovit jeho kopii. Gerta nakonec svolila k výrobě duplikátu, ale když bylo vše připraveno k jeho zhotovení, urychleně z Čech odcestovala. Údajně ji někdo varoval, že by mohlo při výrobě dojít k záměně kopie za originál. Později už nechtěla o prstenu podávat žádné informace. Rodinný šperk údajně Gerta předala synu Janovi a po něm ho zdědil další potomek, který v současné době žije v Kalifornii. Objevují se ale tvrzení, že matka synovi šperk ve skutečnosti nikdy nepředala a raději jej ukryla. 

TIP: Neznámé podoby Učitele národů: Jan Amos Komenský a svobodní zednáři

Dodnes nikdo přesně neví, jak prsten vlastně vypadá. Podle některých informací má na sobě královskou korunu, lipové lístky a diamanty. Jiné zprávy naopak uvádějí, že klenot je zdoben lebkou, což některé lidi vede k domněnce, že šperk souvisí s nějakým tajným společenstvem. 


Další články v sekci