Rostliny do extrémních výšek: Prvosenky s medvědíma ušima

18.04.2020 - Pavel Sekerka

K zajímavým prvosenkám, se kterými se setkáváme nejen v přírodě, ale i na skalkách a v zahradách, patří takzvané aurikule. Původní botanické druhy aurikulí jsou vysokohorské skalní byliny vybavené pro život v extrémních horských podmínkách

Od zbývajících druhů prvosenek se aurikule na první pohled liší kožovitými, celokrajnými a často i pomoučněnými listy. Nejvíce, někdy značně podobných druhů, roste v Alpách (přesně 18 z celkem 21). Mnohé se endemicky vyskytují jen na malých územích a jsou vzácné a chráněné.

<h3>Prvosenka aurikule <em>(Primula auricula)</em></h3><p>Prvosenka aurikule je nejznámějším a nejrozšířenějším druhem, po němž byla pojmenována celá skupina. Oddenek má krátký, silný. Listy jsou okrouhle obvejčité, na kraji úzce chrupavčité.  Na snímku Prvosenka aurikule ve svém přirozeném vysokohorském prostředí.</p><p><strong>Výška:</strong> až 20 cm<br /><strong>Barva květu:</strong> žlutá<br /><strong>Rozšíření:</strong> Karpaty, Alpy, na Balkáně<br /><strong>Ekologie:</strong> roste především na skalách, ve skalních štěrbinách, převážně na vápencích<br /><strong>Status:</strong> chráněná v Maďarsku, Rakousku, Německu, Itálii, ve Slovinsku, Švýcarsku a na Slovensku</p>

Prvosenka aurikule (Primula auricula)

Prvosenka aurikule je nejznámějším a nejrozšířenějším druhem, po němž byla pojmenována celá skupina. Oddenek má krátký, silný. Listy jsou okrouhle obvejčité, na kraji úzce chrupavčité.  Na snímku Prvosenka aurikule ve svém přirozeném vysokohorském prostředí.

Výška: až 20 cm
Barva květu: žlutá
Rozšíření: Karpaty, Alpy, na Balkáně
Ekologie: roste především na skalách, ve skalních štěrbinách, převážně na vápencích
Status: chráněná v Maďarsku, Rakousku, Německu, Itálii, ve Slovinsku, Švýcarsku a na Slovensku

<p>Prvosenka aurikule byla díky tvaru listů lidově nazývána také medvědí ouško. V Čechách byla donedávna považována jen za vysazovanou a místy zplanělou. V roce 1998 však byla nalezena na skalách v Moravském Krasu v NPR Vývěry Punkvy. Tamní výskyt může být původní.</p>

Prvosenka aurikule byla díky tvaru listů lidově nazývána také medvědí ouško. V Čechách byla donedávna považována jen za vysazovanou a místy zplanělou. V roce 1998 však byla nalezena na skalách v Moravském Krasu v NPR Vývěry Punkvy. Tamní výskyt může být původní.

<h3>Prvosenka srstnatá (Primula hirsuta)</h3><p>Prvosenka srstnatá má také obvejčité až okrouhlé listy, které vyrůstají v přízemní růžici. Květní stvol rostliny je krátký, 3–9 cm vysoký, většinou nepřerůstá listy. Květy s růžovou až červenou korunou a bílou skvrnou v ústí jsou sdruženy ve 2–5květém okolíku.</p><p><strong>Výška:</strong> 3–10 cm<br /><strong>Barva květu:</strong> růžové, světle fialové<br /><strong>Rozšíření:</strong> Pyreneje, Alpy<br /><strong>Ekologie:</strong> roste ve skalních štěrbinách na kyselých horninách subalpínského a alpínského pásma<br /><strong>Status:</strong> chráněná v Itálii, Švýcarsku, Německu a Rakousku</p>

Prvosenka srstnatá (Primula hirsuta)

Prvosenka srstnatá má také obvejčité až okrouhlé listy, které vyrůstají v přízemní růžici. Květní stvol rostliny je krátký, 3–9 cm vysoký, většinou nepřerůstá listy. Květy s růžovou až červenou korunou a bílou skvrnou v ústí jsou sdruženy ve 2–5květém okolíku.

Výška: 3–10 cm
Barva květu: růžové, světle fialové
Rozšíření: Pyreneje, Alpy
Ekologie: roste ve skalních štěrbinách na kyselých horninách subalpínského a alpínského pásma
Status: chráněná v Itálii, Švýcarsku, Německu a Rakousku

<h3>Zahradní aurikule</h3><p>Zahradní aurikule jsou větší než plané druhy a to nejen vzrůstem, ale rovněž velikostí květů. Na jejich šlechtění se podílelo snad všech 21 popsaných druhů, základem jsou však <em>Primula auricula</em> a <em>Primula hirsuta</em>. <strong>Zahradní odrůdy kvetou až neuvěřitelnými barvami a jejich kombinacemi, s nimiž se nesetkáme u žádných jiných pěstovaných rostlin</strong>. Je obvyklé, že střed květu je bílý nebo žlutý a volná část kališních lístků tmavší – objevuje se červená, žlutá, oranžová, modrá, hnědá, zelená či skoro černá. Některé květy jsou i troj- nebo čtyřbarevné.</p><p>Variabilita se umocňuje tím, že jednotlivé barvy do sebe můžou buď volně přecházet, nebo jsou ostře ohraničené. Některé rostliny jsou navíc ojíněné a to včetně květů. Voskovité vločky na tmavých nebo zelených květech vypadají jako jinovatka. Samozřejmě existují také aurikule plnokvěté.</p><p>Jako okrasné rostliny se pěstují již od středověku. Do Anglie je v 16. století dovezli Vlámové, kteří utíkali před náboženskými válkami. Usídlili se v anglických hrabstvích Lancashire a Yorkshire a právě tady vzniklo křížením aurikulí obrovské množství nových hybridů. Tradice pěstování aurikulí zůstala v Anglii dodnes živá, jsou zde specializované zahradní školky a pořádají se pravidelné výstavy.</p>

Zahradní aurikule

Zahradní aurikule jsou větší než plané druhy a to nejen vzrůstem, ale rovněž velikostí květů. Na jejich šlechtění se podílelo snad všech 21 popsaných druhů, základem jsou však Primula auricula a Primula hirsuta. Zahradní odrůdy kvetou až neuvěřitelnými barvami a jejich kombinacemi, s nimiž se nesetkáme u žádných jiných pěstovaných rostlin. Je obvyklé, že střed květu je bílý nebo žlutý a volná část kališních lístků tmavší – objevuje se červená, žlutá, oranžová, modrá, hnědá, zelená či skoro černá. Některé květy jsou i troj- nebo čtyřbarevné.

Variabilita se umocňuje tím, že jednotlivé barvy do sebe můžou buď volně přecházet, nebo jsou ostře ohraničené. Některé rostliny jsou navíc ojíněné a to včetně květů. Voskovité vločky na tmavých nebo zelených květech vypadají jako jinovatka. Samozřejmě existují také aurikule plnokvěté.

Jako okrasné rostliny se pěstují již od středověku. Do Anglie je v 16. století dovezli Vlámové, kteří utíkali před náboženskými válkami. Usídlili se v anglických hrabstvích Lancashire a Yorkshire a právě tady vzniklo křížením aurikulí obrovské množství nových hybridů. Tradice pěstování aurikulí zůstala v Anglii dodnes živá, jsou zde specializované zahradní školky a pořádají se pravidelné výstavy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Tereza Samková, Shutterstock, Wikimedia Commons


Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907