Rozdíl mezi přivrácenou a odvrácenou stranou Měsíce způsobila podle vědců dávná srážka

14.04.2022 - Stanislav Mihulka

Extrémní srážka, která před miliardami let vedla ke vzniku největšího impaktního kráteru na jižním pólu Měsíce, je podle vědců odpovědná za velmi odlišný vzhled stran našeho souputníka.

<p>Přivrácená a odvrácená strana Měsíce jsou jako den a noc. Může za jejich odlišný vzhled dávná srážka? </p>

Přivrácená a odvrácená strana Měsíce jsou jako den a noc. Může za jejich odlišný vzhled dávná srážka? 


Reklama

Když se naše sondy dostaly k odvrácené straně Měsíce, čekalo tam na ně překvapení – odvrácená strana vypadá úplně jinak než ta, kterou můžeme spatřit ze Země. Přivrácená strana Měsíce je z velké části pokrytá tmavými plochami, které tvoří měsíční moře. Na odvrácené straně prakticky žádná moře nejsou, je na ní ale více kráterů. 

Stále není jasné, proč tomu tak je. Vědci již celá desetiletí hledají odpověď na tuto záhadu. Nejnovější vysvětlení nabízí výzkum, který vedl doktorand Matt Jones z americké Brownovy univerzity. Podle Jonese je za nápadně odlišné vzezření přivrácené a odvrácené strany Měsíce odpovědná ohromující srážka, která zasáhla jižní pól Měsíce.

Největší kráter Luny

Při této srážce vznikl největší impaktní kráter na Měsíci i v celé Sluneční soustavě, který nese jméno South Pole-Aitken. Obří kráter vznikl pibližně před 4,3 až 4,2 miliardami let a jeho průměr je asi 2 500 kilometrů. Jones a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že doprovodná masivní vlna horka ovlivnila pohyb materiálu uvnitř Měsíce takovým způsobem, že došlo k vylití množství lávy na přivrácené straně.

TIP: Tajemství odvrácené strany Měsíce: Proč je jeho neviditelná část úplně jiná?

Když se horko, vytvořené zmíněnou srážkou, šířilo vnitřkem Luny, tak podle Jonese „připlavilo“ na přivrácenou stranu Měsíce větší množství draslíku, fosforu, vzácných prvků, a také radioaktivních prvků, které svým rozpadem vytvářejí teplo, jako je například thorium. Největší koncentrace těchto látek se nachází v oblasti Oceánu bouří, což je nejrozsáhlejší lunární „moře“. To podle badatelů vedlo k tavení pláště Měsíce, uvolnění množství lávy a vzniku měsíčních moří.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907