Rozhořčení, melancholie, konec: Král Václav IV. a pražská defenestrace

20.09.2016 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Podle zpráv kronikáře Vavřince z Březové přísahal Václav husitům pomstu a sliboval, že je do jednoho vyhladí

Václav IV. -<p>Se smrtí krále Václava skončila jedna éra. To husitům vlilo krev do žil. Houfy se vyhrnuly do ulic a se zbraněmi v rukou se vrhli na katolické fary a kostely, odkud vyháněly kněze</p>
Václav IV. -

Se smrtí krále Václava skončila jedna éra. To husitům vlilo krev do žil. Houfy se vyhrnuly do ulic a se zbraněmi v rukou se vrhli na katolické fary a kostely, odkud vyháněly kněze


Reklama

Dobové prameny nás opakovaně informují, že Václav IV. už dříve propadal záchvatům nezvladatelné zuřivosti. A jeho reakce poté, co se dozvěděl o pražské defenestraci, nebyla výjimkou. Osudného dne 30. července 1419 pobýval velmi pravděpodobně na svém venkovském sídle Novém hradu u Kunratic.

Cesta ke smíru

Králův vztek se brzy obrátil do apatické melancholie. Jeho okolí mu de facto nenabízelo jinou možnost. Mnozí jeho nejbližší dvořané, milci a úředníci patřili k husitům a skrytě se na převratu podíleli. Ve stejném duchu nyní velmi intenzivně na krále působili a nabádali ho ke smíru s husitskou stranou. Na takovém scénáři už byli domluveni předem s radními Starého Města pražského. Zlomený král, který zápasil o poslední zbytky cti, brzy přistoupil na smírné řešení. Souhlasil, že pokud se mu zástupci Nového Města pokoří a omluví se, potvrdí novou městskou radu, tedy tu, kterou si měšťané sami zvolí. K oficiálnímu uznání nových radních Nového města došlo na Novém hradě už 2. srpna 1419, pouhé tři dny po defenestraci.

Konec krále Václava

Neblahá událost měla dopad i na královo už tak podlomené zdraví. Svou roli patrně sehrála přemíra alkoholu, v němž Václav hledal útěk od reality. Někdy v průběhu 7. či 8. srpna uvadající panovník začal pociťovat bolest v levé paži. To mu rozhodně nepřidalo na náladě a dobré zprávy nepřicházely ani z jiných částí království. Právě naopak. Rychle se šířící zpráva o úspěšném novoměstském převratu povzbudila husity v Klatovech, v Plzni, v Žatci i Lounech k útokům na bohaté kláštery neoblíbených mnišských řádů. 

Králův zdravotní i psychický stav se zhoršoval. Krátká úleva, která se dostavila 15. srpna, mu umožnila svatou zpověď, avšak přijmout tělo Páně již nemohl. Postihlo ho prudké zvracení. Den poté, po zdánlivém zlepšení stavu, přišel poslední velký záchvat. Král Václav IV. zemřel 16. srpna 1419 ve věku 58 let.

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie) 17/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907