Radiologická vyšetřovací metoda zřejmě pomohla rozluštit letitou záhadu – co před třemi tisíci lety zabilo „ječící“ egyptskou princeznu?
Mumie ze starého Egypta bývají zneklidňující a některé jsou doopravdy strašidelné. Jednou z takových je i mumie egyptské princezny, stará 3 100 let, které se přezdívá „Mumie ječící ženy“. Byla objevena v roce 1881 v Luxoru a každého na první pohled zaujme děsivou grimasou, kterou má princezna vepsanou ve tváři.
Významný egyptolog a bývalý ministr egyptské vlády Zahi Hawass spojil síly se Saharem Saleemem z Cairo University, který se specializuje na rentgenové snímkování mumií, s společně se pokusili vyřešit záhadu smrti „ječící ženy“.
Celou mumii detailně nasnímali pomocí výpočetní tomografie (CT). Vědci zjistili, že tělo ženy bylo pečlivě balzamováno. Byly z něj odstraněny vnitřní orgány a do břišní dutiny balzamovači vložili pryskyřici a vonné látky. Tělo bylo poté zabaleno do bílého plátna. Snímky ukázaly, že dotyčná egyptská princezna trpěla těžkým kornatěním tepen neboli aterosklerózou. Dnes sice máme dojem, že jde o moderní onemocnění způsobené vlivem civilizace, jak se ale zdá, podobné problémy trápily naše předky i před mnoha tisíci lety.
TIP: Díky 3D skenování a počítačové tomografii se můžeme podívat dovnitř mumie
Princezna měla do značné míry ucpané cévy vedoucí k srdci i na řadě míst v těle. Podle odborníků je obtížné spolehlivě určit, zda ženu opravdu zahubila zástava srdce, její cévy jsou ale v takovém stavu, že je to velmi pravděpodobné. Děsivý výraz na ženině tváři by mohl být důsledkem náhlého infarktu, který brzy skončil smrtí.
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)