Rusko a Čína uvažují o jaderné elektrárně na Měsíci

Podle šéfa ruského Roskosmosu by Rusko ve spolupráci s Čínou rádo vybudovalo na Měsíci jadernou elektrárnu.  

06.03.2024 - Martin ReichmanPodle šéfa ruského Roskosmosu Jurije Borisova zvažuje jeho země ve spolupráci s Čínou vybudování jaderné elektrárny na Měsíci. Vzniknout by podle něj mohla v letech 2033 až 2035. Jadernou energii vidí ruská strana jako smysluplnější alternativu k solární energetice, která podle Borisova nemá dostatečný potenciál k naplnění požadavků budoucích kolonií na Měsíci. Rusko by mohlo do plánovaného lunárního programu přispět „svými odbornými znalostmi v oblasti jaderné vesmírné energie“.

„V současné chvíli vážně uvažujeme o projektu – někdy na přelomu let 2033-2035 - dodat a instalovat energetický blok na měsíčním povrchu společně s našimi čínskými kolegy,“ prohlásil bývalý náměstek ministra obrany a současný šéf ruské vesmírné agentury. „Jde o velkou výzvu. Naše představa je, že by instalovaný jaderný blok pracoval ve zcela autonomním režimu, bez přítomnosti lidí,“ předestřel plány Borisov.

Šéf Roskosmosu nastínil i další plány své země. Dalším projektem by podle něj měla být stavba nákladní kosmické lodi na jaderný pohon. Podle Borisova jsou v současné chvíli již všechny technické otázky týkající se tohoto projektu vyřešeny a zbývá doladit jen způsob chlazení reaktoru. Obří jaderná kosmická loď by podle něj mohla dopravovat na oběžnou dráhu velké náklady nebo sbírat vesmírný odpad.


Další články v sekci