Rytíři temna: Obyvatelé ostrova Niue jsou prvním národem „temného nebe“

03.06.2020 - Vilém Koubek

Obyvatelé ostrova Niue se podle International Dark-Sky Association stali historicky prvním národem „temného nebe“ na Zemi


Reklama

Nezisková organizace International Dark-Sky Association, neboli „mezinárodní asociace temného nebe“, má za úkol objevovat a chránit oblasti, kde ještě světelná poluce nenarušuje výhled na noční oblohu. Hledání podobných území není snadné, nicméně v současnosti už existuje 130 „rezervací tmy“ a jedná se obvykle o přírodní parky, nedotčené části krajiny apod.

TIP: Kde je v Česku nejtmavší obloha?

Teprve v případě ostrovního státu Niue, volně přidruženého zámořského území Nového Zélandu, se však organizace rozhodla prohlásit za „temnou oblast“ osídlenou zemi. Asi 1 600 místních obyvatel se tak stalo prvním národem temného nebe a na svůj primát jsou podle mluvčí Felicity Bollenové velmi hrdí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907