Rytíři temna: Obyvatelé ostrova Niue jsou prvním národem „temného nebe“

03.06.2020 - Vilém Koubek

Obyvatelé ostrova Niue se podle International Dark-Sky Association stali historicky prvním národem „temného nebe“ na Zemi


Reklama

Nezisková organizace International Dark-Sky Association, neboli „mezinárodní asociace temného nebe“, má za úkol objevovat a chránit oblasti, kde ještě světelná poluce nenarušuje výhled na noční oblohu. Hledání podobných území není snadné, nicméně v současnosti už existuje 130 „rezervací tmy“ a jedná se obvykle o přírodní parky, nedotčené části krajiny apod.

TIP: Kde je v Česku nejtmavší obloha?

Teprve v případě ostrovního státu Niue, volně přidruženého zámořského území Nového Zélandu, se však organizace rozhodla prohlásit za „temnou oblast“ osídlenou zemi. Asi 1 600 místních obyvatel se tak stalo prvním národem temného nebe a na svůj primát jsou podle mluvčí Felicity Bollenové velmi hrdí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907