Rytíři temna: Obyvatelé ostrova Niue jsou prvním národem „temného nebe“

03.06.2020 - Vilém Koubek

Obyvatelé ostrova Niue se podle International Dark-Sky Association stali historicky prvním národem „temného nebe“ na Zemi


Reklama

Nezisková organizace International Dark-Sky Association, neboli „mezinárodní asociace temného nebe“, má za úkol objevovat a chránit oblasti, kde ještě světelná poluce nenarušuje výhled na noční oblohu. Hledání podobných území není snadné, nicméně v současnosti už existuje 130 „rezervací tmy“ a jedná se obvykle o přírodní parky, nedotčené části krajiny apod.

TIP: Kde je v Česku nejtmavší obloha?

Teprve v případě ostrovního státu Niue, volně přidruženého zámořského území Nového Zélandu, se však organizace rozhodla prohlásit za „temnou oblast“ osídlenou zemi. Asi 1 600 místních obyvatel se tak stalo prvním národem temného nebe a na svůj primát jsou podle mluvčí Felicity Bollenové velmi hrdí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907