Rýžové terasy v Banaue: Osmý div světa filipínských Kordiller

09.07.2020 - Radka Podpěrová

Kromě nádherné přírody se filipínské pohoří Cordillera Central pyšní i úchvatným dílem lidských rukou, rýžovými terasami, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO

<p>Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.</p>

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.


Reklama

Pohoří Cordillera Central, které se nachází na filipínském ostrově Luzon, se pyšní nádhernou přírodou, mimo jiné například druhou nejvyšší horou Filipín Mount Pulagem (2 928 m nad mořem). Kromě úchvatných scenérií zde najdeme i obdivuhodné dílo lidských rukou, označované jako osmý div světa. Rýžové terasy filipínských Kordiller jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Asi nejznámější z nich jsou rýžové terasy v Banaue v provincii Ifugao. Leží v nadmořské výšce okolo 1 500 metrů a pokrývají plochu až 10 360 km². Terasy jsou staré tisíce let a začali je zde jen za pomocí primitivních nástrojů budovat osadníci z jihovýchodní Číny.

Stavba začínala vždy na dně údolí masivní zdí někde až 16 metrů vysokou, jež kopírovala terén okolních kopců a po jejím dokončení se pokračovalo další, jen s mírným převýšením. V průběhu staletí tak komplex teras dosáhl až k vrcholkům hor. Voda, kterou rýže nutně vyžaduje pro svůj růst, byla mnohdy přiváděna ze značné vzdálenosti – bambusové akvadukty zde překračují kaňony a strže Kordiller. Mnoho horských proudů a pramenů svedli stavitelé za pomoci bambusových trubek, kaskád a vodopádů do kanálů vedoucích dolů skrz rýžové terasy, a vytvořili tak dokonalý zavlažovací systém.

TIP: Tabulová hora u Kapského města: Jeden ze sedmi přírodních divů světa

V posledních desetiletích bohužel zájem o pěstování rýže na malebných terasách upadá. Zvláště mladí Filipínci vidí svoji budoucnost spíše ve městech a o úmornou dřinu v horách ztrácejí zájem. Vláda se proto rozhodla za pomoci UNESCO dotovat místní obyvatelstvo pro udržení teras a zachovat toto dílo i pro budoucí generace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907