Rýžové terasy v Banaue: Osmý div světa filipínských Kordiller

09.07.2020 - Radka Podpěrová

Kromě nádherné přírody se filipínské pohoří Cordillera Central pyšní i úchvatným dílem lidských rukou, rýžovými terasami, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO

<p>Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.</p>

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.


Reklama

Pohoří Cordillera Central, které se nachází na filipínském ostrově Luzon, se pyšní nádhernou přírodou, mimo jiné například druhou nejvyšší horou Filipín Mount Pulagem (2 928 m nad mořem). Kromě úchvatných scenérií zde najdeme i obdivuhodné dílo lidských rukou, označované jako osmý div světa. Rýžové terasy filipínských Kordiller jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Asi nejznámější z nich jsou rýžové terasy v Banaue v provincii Ifugao. Leží v nadmořské výšce okolo 1 500 metrů a pokrývají plochu až 10 360 km². Terasy jsou staré tisíce let a začali je zde jen za pomocí primitivních nástrojů budovat osadníci z jihovýchodní Číny.

Stavba začínala vždy na dně údolí masivní zdí někde až 16 metrů vysokou, jež kopírovala terén okolních kopců a po jejím dokončení se pokračovalo další, jen s mírným převýšením. V průběhu staletí tak komplex teras dosáhl až k vrcholkům hor. Voda, kterou rýže nutně vyžaduje pro svůj růst, byla mnohdy přiváděna ze značné vzdálenosti – bambusové akvadukty zde překračují kaňony a strže Kordiller. Mnoho horských proudů a pramenů svedli stavitelé za pomoci bambusových trubek, kaskád a vodopádů do kanálů vedoucích dolů skrz rýžové terasy, a vytvořili tak dokonalý zavlažovací systém.

TIP: Tabulová hora u Kapského města: Jeden ze sedmi přírodních divů světa

V posledních desetiletích bohužel zájem o pěstování rýže na malebných terasách upadá. Zvláště mladí Filipínci vidí svoji budoucnost spíše ve městech a o úmornou dřinu v horách ztrácejí zájem. Vláda se proto rozhodla za pomoci UNESCO dotovat místní obyvatelstvo pro udržení teras a zachovat toto dílo i pro budoucí generace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907