Reklama


Satelit Arkyd-6 vesmírných těžařů prošel klíčovým testem

27.04.2018 - Stanislav Mihulka

Cubesat společnosti Planetary Resources prověřil všechny důležité systémy, včetně zařízení pro detekci vody na asteroidech

<p>Ilustrace satelitu Arkyd-6 na oběžné dráze</p>

Ilustrace satelitu Arkyd-6 na oběžné dráze


Reklama

Americká společnost Planetary Resources se podle všeho nemůže dočkat, až zahájí těžbu zajímavých surovin na asteroidech. Teď se jim úspěšně povedl významný test jejich průzkumného satelitu.

Satelit Arkyd-6 o velikosti krabice od cereálií vynesla do vesmíru indická nosná raketa PSLV při startu letos 12. ledna, společně s několika desítkami dalších malých satelitů. Na oběžné dráze tedy satelit strávil zhruba 3 měsíce, během nichž splnil všechny cíle své mise.

Test prospektora asteroidů

Podle ředitele Planetary Resources Chrise Lewickiho cubesat Arkyd-6 úspěšně prověřil systém distribuovaných výpočtů, systém kontroly nadmořské výšky, energetické systémy se solárními panely a bateriemi, systém navigace podle hvězd, a také první komerční zařízení pro zobrazování ve středních délkách infračerveného záření (MWIR), které kdy pracovalo ve vesmíru.

TIP: Těžba na asteroidech: Najdeme ve vesmíru zlato?

Právě zařízení MWIR je pro záměry Planetary Resources velmi důležité. Umí totiž detekovat vodu a to je surovina, kterou by Planetary Resources rádi na asteroidech těžili, alespoň zpočátku. Voda může být užitečná pro vesmírné kolonisty, ale také jako surovina pro výrobu paliva pro motory.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Planetary Resources

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Airlander 10 si získal pozornost celého světa svými úspěchy i nehodami.

Věda

Gruzínští vinaři se chystají vytipovat vhodné odrůdy vína, které se nejlépe vypořádají s drsnými podmínkami na povrchu Marsu.

Vesmír
Historie

Španělský důchodce si na své zahradě postavil UFO v přepočtu za 2,6 milionu korun – letět by mělo na fiktivní planetu.

Revue

Nahoře tkáň nádoru před léčbou, dole po léčbě. Nádorové buňky zeleně, tukové buňky červeně a nádorové buňky proměněné na tuk tmavě žluté.

Věda

Podobné útoky kavalerie na západní frontě se odehrávaly pouze v prvních týdnech války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907