Reklama


Satelit Arkyd-6 vesmírných těžařů prošel klíčovým testem

27.04.2018 - Stanislav Mihulka

Cubesat společnosti Planetary Resources prověřil všechny důležité systémy, včetně zařízení pro detekci vody na asteroidech

<p>Ilustrace satelitu Arkyd-6 na oběžné dráze</p>

Ilustrace satelitu Arkyd-6 na oběžné dráze


Reklama

Americká společnost Planetary Resources se podle všeho nemůže dočkat, až zahájí těžbu zajímavých surovin na asteroidech. Teď se jim úspěšně povedl významný test jejich průzkumného satelitu.

Satelit Arkyd-6 o velikosti krabice od cereálií vynesla do vesmíru indická nosná raketa PSLV při startu letos 12. ledna, společně s několika desítkami dalších malých satelitů. Na oběžné dráze tedy satelit strávil zhruba 3 měsíce, během nichž splnil všechny cíle své mise.

Test prospektora asteroidů

Podle ředitele Planetary Resources Chrise Lewickiho cubesat Arkyd-6 úspěšně prověřil systém distribuovaných výpočtů, systém kontroly nadmořské výšky, energetické systémy se solárními panely a bateriemi, systém navigace podle hvězd, a také první komerční zařízení pro zobrazování ve středních délkách infračerveného záření (MWIR), které kdy pracovalo ve vesmíru.

TIP: Těžba na asteroidech: Najdeme ve vesmíru zlato?

Právě zařízení MWIR je pro záměry Planetary Resources velmi důležité. Umí totiž detekovat vodu a to je surovina, kterou by Planetary Resources rádi na asteroidech těžili, alespoň zpočátku. Voda může být užitečná pro vesmírné kolonisty, ale také jako surovina pro výrobu paliva pro motory.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Planetary Resources

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907