Reklama


Šedá eminence: Císařovna Livia Drusilla vládla pomocí jedu i špehů

01.11.2018 - Kateřina Höferová

Život ve starověkém Římě rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem. A císařovna se musela ve spleti intrik naučit chodit lépe než kdo jiný

<p>Sedět doma a rodit? Ani náhodou! Ambiciózní Římanky měly dokonce vlastní špionážní sítě!</p>

Sedět doma a rodit? Ani náhodou! Ambiciózní Římanky měly dokonce vlastní špionážní sítě!


Reklama

První významnou ženou Říma byla bezpochyby matka jeho zakladatele – Rhea Silvia. Jako by však její smutný příběh předestíral, že osudy jejích ambiciózních nástupnic budou podobně tvrdé. Livia Drusilla o tom věděla své.

První římská císařovna.

Její cesta na trůn je provázena jedním skandálem za druhým. Pochází z bohatého rodu Claudiů a manželství s Augustem z rodu Juliů by jí i jejím potomkům mohlo zaručit několik desetiletí na trůně. Plán je téměř vymyšlen, jen je tady malý háček - Augustus je ženatý a čeká dítě. Ona sama je vdaná a ve třetím měsíci těhotenství. Nevadí. Když mezi nimi přeletí pomyslná jiskra, je rozhodnuto. Oba se rozvedou a Liviino dítě už se narodí v novém manželském svazku. Společnost se sice bouří, ale co naplat…

Manželství dvou mocných lidí je láskyplné i pragmatické. Livie o svého manžela velmi pečuje, a dokonce mu sama šije oblečení. Na veřejnosti ale vystupuje jako samostatná a nezávislá žena. Je velice chytrá a podaří se ji císaře Augusta lehce omotat kolem prstu. Dokonce od něj získá pečetní prsten a může konat důležitá státnická rozhodnutí! Jejich společná a prosperující vláda trvá téměř půl století. Ale ani tady to nebylo jen tak.

TIP: Vražedkyně s modrou krví aneb Ženy, se kterými nebylo radno si zahrávat

Livie není žádná naivka. Podaří se ji vybudovat hustou síť špehů, dokonce i z manželek mocných státníků. Brzo ji je jasné, že jejich život není nikdy jistý. Vytvoří proto dokonce šifrovací písmo, pomocí kterého komunikuje se svým manželem. A stejně, jako jiné Římanky, i ona ráda sáhne po dámské zbrani – jedu. Má celý kufřík a ve snaze ochránit pozici své rodiny neváhá jakoukoli lahvičku použít.

Klidně kritizuje syna

Nebojuje však jen takto brutálně. Některým nepřátelům naopak dává vysoké funkce a potom bedlivě sleduje každý jejich krok. Po takovém dozoru nemá nikdo ani špetku odvahy k organizaci atentátu.

Nic ale netrvá věčně. Císař Augustus jednou zemře – a prý je to rukou jeho vlastní ženy, která mu dá otrávené fíky. Ale věrohodné důkazy neexistují a na trůn usedne jejich společný syn Tiberius. Mladý a energický muž dlouho nevydrží matčino poučování. Livii je osmdesát let a stává se nesnesitelnou. Syna kritizuje, pomlouvá a vyhrožuje mu. Tiberius se stáhne do ústraní a šest let čeká, až jeho matka zemře. Na pohřbu ji sice nazve “Matkou vlasti“, tím pro něj ale rodinné rozloučení končí.

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907