Šedá eminence: Císařovna Livia Drusilla vládla pomocí jedu i špehů

Život ve starověkém Římě rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem. A císařovna se musela ve spleti intrik naučit chodit lépe než kdo jiný

01.11.2018 - Kateřina Höferová



První významnou ženou Říma byla bezpochyby matka jeho zakladatele – Rhea Silvia. Jako by však její smutný příběh předestíral, že osudy jejích ambiciózních nástupnic budou podobně tvrdé. Livia Drusilla o tom věděla své.

První římská císařovna.

Její cesta na trůn je provázena jedním skandálem za druhým. Pochází z bohatého rodu Claudiů a manželství s Augustem z rodu Juliů by jí i jejím potomkům mohlo zaručit několik desetiletí na trůně. Plán je téměř vymyšlen, jen je tady malý háček - Augustus je ženatý a čeká dítě. Ona sama je vdaná a ve třetím měsíci těhotenství. Nevadí. Když mezi nimi přeletí pomyslná jiskra, je rozhodnuto. Oba se rozvedou a Liviino dítě už se narodí v novém manželském svazku. Společnost se sice bouří, ale co naplat…

Manželství dvou mocných lidí je láskyplné i pragmatické. Livie o svého manžela velmi pečuje, a dokonce mu sama šije oblečení. Na veřejnosti ale vystupuje jako samostatná a nezávislá žena. Je velice chytrá a podaří se ji císaře Augusta lehce omotat kolem prstu. Dokonce od něj získá pečetní prsten a může konat důležitá státnická rozhodnutí! Jejich společná a prosperující vláda trvá téměř půl století. Ale ani tady to nebylo jen tak.

TIP: Vražedkyně s modrou krví aneb Ženy, se kterými nebylo radno si zahrávat

Livie není žádná naivka. Podaří se ji vybudovat hustou síť špehů, dokonce i z manželek mocných státníků. Brzo ji je jasné, že jejich život není nikdy jistý. Vytvoří proto dokonce šifrovací písmo, pomocí kterého komunikuje se svým manželem. A stejně, jako jiné Římanky, i ona ráda sáhne po dámské zbrani – jedu. Má celý kufřík a ve snaze ochránit pozici své rodiny neváhá jakoukoli lahvičku použít.

Klidně kritizuje syna

Nebojuje však jen takto brutálně. Některým nepřátelům naopak dává vysoké funkce a potom bedlivě sleduje každý jejich krok. Po takovém dozoru nemá nikdo ani špetku odvahy k organizaci atentátu.

Nic ale netrvá věčně. Císař Augustus jednou zemře – a prý je to rukou jeho vlastní ženy, která mu dá otrávené fíky. Ale věrohodné důkazy neexistují a na trůn usedne jejich společný syn Tiberius. Mladý a energický muž dlouho nevydrží matčino poučování. Livii je osmdesát let a stává se nesnesitelnou. Syna kritizuje, pomlouvá a vyhrožuje mu. Tiberius se stáhne do ústraní a šest let čeká, až jeho matka zemře. Na pohřbu ji sice nazve “Matkou vlasti“, tím pro něj ale rodinné rozloučení končí.

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci