Selfies pod drobnohledem vědy: Co je selfie paradox a jaké snímky nejvíce táhnou?

05.11.2017 - Kateřina Helán Vašků a Tomáš Přibyl

Vědci se zaměřili na fenomén tzv. „selfies“. Podařilo se jim zjistit, proč mu lidé tak propadli?

Selena Gomezová je s téměř 130 miliony odběratelů nejsledovanější osobností na Instagramu.
Selena Gomezová je s téměř 130 miliony odběratelů nejsledovanější osobností na Instagramu.

Reklama

Tzv. selfies, čili autoportréty pořízené z ruky mobilním telefonem či fotoaparátem a následně obvykle umisťované na sociální sítě, jsou nesmírně populární. Svědčí o tom i odhady společnosti Google z letošního února, podle nichž uživatelé operačního systému Android pořídili asi 93 milionů „selfíček“ za den. Také vědci už zmíněný fenomén prozkoumali z několika úhlů. 

Jen vlastní snímky a úhel 15°

Například badatelé z mnichovské Ludwig-Maximilians-Universität zjistili, že si většina lidí přeje, aby bylo selfies na sociálních sítích méně – ovšem těch cizích. Pokud jde o počty vlastních záběrů, jsou spokojeni. Odborníci zavedli pro uvedený fakt dokonce speciální termín „selfie paradox“. Podle výzkumnice Sarah Diefenbachové jsme jednoduše ke snímkům ostatních mnohem kritičtější a máme tendenci je považovat za projevy narcismu, zatímco u těch svých býváme výrazně shovívavější.

TIP: Jak zabít vlnu populárních „selfies“? Co třeba pomocí „selfdies“?

Vědci z Otto-Friedrich-Universität v německém Bambergu zase zkoumali, jaká selfíčka na nás působí nejlépe. Celkem 172 účastníkům experimentu ukázali 3D snímky obličejů z různých úhlů a požádali je, aby zhodnotili atraktivitu jejich protagonistů. Dobrovolníci přitom nejlépe vnímali záběry, při nichž byl fotoaparát vpravo od obličeje v úhlu asi 15° a objekt snímal lehce z nadhledu. Zmíněnou techniku ovládá například americká hvězdička Selena Gomezová – s téměř 130 miliony odběratelů nejsledovanější osobnost Instagramu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Selena Gomez | Instagram

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907