Reklama


Selhání techniky SpaceX: Během testů explodoval nový motor Merlin

13.11.2017 - Stanislav Mihulka

Ve SpaceX došlo k další explozi během testů raketového motoru. Škody naštěstí nejsou vysoké.

Dva Merliny - Dvojice motorů Merlin v testovacím zařízení v McGregoru, Texas
Dva Merliny - Dvojice motorů Merlin v testovacím zařízení v McGregoru, Texas

Reklama

Po řadě skvělých úspěchů je tu jedna špatná zpráva od SpaceX. V sobotu 4. listopadu probíhal v testovacím zařízení v McGregoru v Texasu pozemní test raketového motoru z rodiny Merlin, které vyvíjí SpaceX pro budoucí generace nosných raket. Motor během testu explodoval.

Podle prohlášení společnosti SpaceX proběhl tento incident podle platných bezpečnostních protokolů a nikdo při něm nebyl zraněn. Odborníci teď intenzivně vyšetřují, k čemu vlastně došlo.

Exploze nového typu motoru Merlin

Explodoval motor Merlin, označený jako „Block 5“, který by měl být používán v budoucí generaci nosných raket typu Falcon 9. Dnešní rakety Falcon 9 přitom používají motory Merlin typu „Block 4“, takže tento incident nevyžaduje, aby SpaceX zastavili naplánované starty svých raket.

TIP: Závada nebo snad sabotáž? Kolem exploze rakety SpaceX se množí spekulace

K explozi došlo ve chvíli, kdy motor procházel testem zvaným „LOX drop“. Při tomto testu je motor naplněný kapalným kyslíkem a operátoři zjišťují, zda v motoru nedochází k únikům paliva. Podle SpaceX explozi motoru nepředcházel požár a zatím není jasné, proč k výbuchu došlo. Opravy testovacího zařízení zaberou asi 2 až 4 týdny.

 

 

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907