Sergej Vojcechovský: Odstraněný generál

25.01.2016 - Václav Kaška

Jan Šverma volal v roce 1936 po „odstranění fašistických generálů, Medků a Vojcechovských“ z československé armády. Jeho sovětští soudruzi z kontrarozvědky SMĚRŠ ho v případě Vojcechovského vyslyšeli


Reklama

Československý generál ruské národnosti Sergej Vojcechovský (1883–1951) figuroval na předních místech seznamů sovětských bezpečnostních orgánů, které s postupující Rudou armádou pročesávaly koncem druhé světové války země střední a východní Evropy. Sovětská komanda zde mimo jiné pátrala po bojovnících proti bolševikům z dob občanské války. S carským velitelem, důstojníkem československých legií a antikomunistou Vojcechovským, měli rudí páni nad polovinou Evropy mnoho nevyřízených účtů.

Hořké osvobození

Druhý den pražského povstání, v neděli 6. května 1945, byl Vojcechovský za nepříliš jasných okolností odveden dvěma ozbrojenci Revolučních gard ze svého bytu v Konviktské ulici na Starém Městě. Dne 12. května 1945 byl propuštěn z Pankráce, údajně po intervenci blízkého přítele z legií generála Mikuláše Číly u předsedy vlády Zdeňka Fierlingera. Ten jako bývalý legionář souhlasil se slovy: „To se rozumí, nejsme žádné gestapo.“ Ovšem ještě téhož dne byl Vojcechovský zatčen znovu, tentokrát sovětskou kontrarozvědkou SMĚRŠ. Hypotéza o koordinaci sovětských a československých orgánů je uvěřitelná, Sověti se mohli obávat, že Vojcechovský zamíří k Američanům tak, jako předtím jeho syn Jiří s rodinou. Zřejmě ještě v květnu byl československý občan Vojcechovský za trpného mlčení pražských ministerstev deportován přes internační tábor NKVD ve slezské Ratiboři do Lefortovské vazební věznice v Moskvě.

Mizející stopa

Proti aroganci sovětských vítězů se mezitím přece jenom pozvedlo pár hlasů. Divizní generál Bohumil Boček prosil o zakročení u velvyslance SSSR, „aby ti, kdož byli zajištěni, byli bez odkladu vydáni čs. bezpečnostním orgánům“. Místní národní výbor pro Prahu vystavil Vojcechovskému dobrozdání o národní spolehlivosti, koncem srpna 1945 hledali důstojníci 1. čs. samostatné tankové brigády Vojcechovského v Ratiboři a přímluvné dopisy napsaly i generálova manželka Margarita a družka Sofie Navarová, která se dokonce vydala Sergeje hledat do hlavního stanu maršála Koněva ve Vídni. Intervence mířily na ministerstva vnitra, zahraničí a obrany, kde však měli Sověti mocného spojence – loajální české komunisty. Vojcechovský byl už 15. září 1945 v nepřítomnosti odsouzen Zvláštní poradou NKVD za účast v protisovětské organizaci na deset let do Gulagu. Zemřel uprostřed tajgy v neděli 7. dubna 1951 v necelých šedesáti osmi letech.  

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, Vojenský historický ústav Praha, archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907