Sergej Vojcechovský: Odstraněný generál

25.01.2016 - Václav Kaška

Jan Šverma volal v roce 1936 po „odstranění fašistických generálů, Medků a Vojcechovských“ z československé armády. Jeho sovětští soudruzi z kontrarozvědky SMĚRŠ ho v případě Vojcechovského vyslyšeli


Reklama

Československý generál ruské národnosti Sergej Vojcechovský (1883–1951) figuroval na předních místech seznamů sovětských bezpečnostních orgánů, které s postupující Rudou armádou pročesávaly koncem druhé světové války země střední a východní Evropy. Sovětská komanda zde mimo jiné pátrala po bojovnících proti bolševikům z dob občanské války. S carským velitelem, důstojníkem československých legií a antikomunistou Vojcechovským, měli rudí páni nad polovinou Evropy mnoho nevyřízených účtů.

Hořké osvobození

Druhý den pražského povstání, v neděli 6. května 1945, byl Vojcechovský za nepříliš jasných okolností odveden dvěma ozbrojenci Revolučních gard ze svého bytu v Konviktské ulici na Starém Městě. Dne 12. května 1945 byl propuštěn z Pankráce, údajně po intervenci blízkého přítele z legií generála Mikuláše Číly u předsedy vlády Zdeňka Fierlingera. Ten jako bývalý legionář souhlasil se slovy: „To se rozumí, nejsme žádné gestapo.“ Ovšem ještě téhož dne byl Vojcechovský zatčen znovu, tentokrát sovětskou kontrarozvědkou SMĚRŠ. Hypotéza o koordinaci sovětských a československých orgánů je uvěřitelná, Sověti se mohli obávat, že Vojcechovský zamíří k Američanům tak, jako předtím jeho syn Jiří s rodinou. Zřejmě ještě v květnu byl československý občan Vojcechovský za trpného mlčení pražských ministerstev deportován přes internační tábor NKVD ve slezské Ratiboři do Lefortovské vazební věznice v Moskvě.

Mizející stopa

Proti aroganci sovětských vítězů se mezitím přece jenom pozvedlo pár hlasů. Divizní generál Bohumil Boček prosil o zakročení u velvyslance SSSR, „aby ti, kdož byli zajištěni, byli bez odkladu vydáni čs. bezpečnostním orgánům“. Místní národní výbor pro Prahu vystavil Vojcechovskému dobrozdání o národní spolehlivosti, koncem srpna 1945 hledali důstojníci 1. čs. samostatné tankové brigády Vojcechovského v Ratiboři a přímluvné dopisy napsaly i generálova manželka Margarita a družka Sofie Navarová, která se dokonce vydala Sergeje hledat do hlavního stanu maršála Koněva ve Vídni. Intervence mířily na ministerstva vnitra, zahraničí a obrany, kde však měli Sověti mocného spojence – loajální české komunisty. Vojcechovský byl už 15. září 1945 v nepřítomnosti odsouzen Zvláštní poradou NKVD za účast v protisovětské organizaci na deset let do Gulagu. Zemřel uprostřed tajgy v neděli 7. dubna 1951 v necelých šedesáti osmi letech.  

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, Vojenský historický ústav Praha, archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907