Za chutí bílé pochoutky: Seznamte se s prvním sommelierem mléka na světě

15.06.2017 - Zuzana Rychlá

Holanďan Bas de Groot je patrně prvním a zároveň i jediným mléčným sommelierem na světě


Reklama

Chuti mléka Bas de Groot propadl, po návštěvě přírodní mléčné farmy. Silná a mnohavrstvá chuť nápoje mu natolik učarovala, že se rozhodl zjistit, jak chutná mléko v dalších koutech světa.

Své cesty za chutí mléka začal v domovském Nizozemsku. V průběhu několika měsíců postupně navštívil desítky rodinných farem i velkých podniků. Dnes Bas cestuje po celém světě. Na rozdíl od svých vinařských kolegů ještě neumí podle chuti poznat, z jaké oblasti konkrétní mléko pochází. Na základě chuti a svých zkušeností ale radí farmářům, jak vyrábět kvalitnější chutnější mléko.

Kvalitní mléko je pochoutka

„Na mléku je okamžitě poznat, čím se krávy živí. Krávy krmené trávou produkují jiné mléko než ty, které dostávají například kukuřici. Některé mléko je tučnější, jiné spíše ovocnější, kukuřice zase dodává mléku plnější chuť a někdy i hořkost,“ popisuje své sommelierské zážitky Bas de Groot.

TIP: Povoláním degustátor: Práce snů, nebo tvrdá řehole

Kromě stravy ovlivňuje výslednou chuť i zpracování mléka. Pasterizace a homogenizace podle holandského degustátora negativně ovlivňují výslednou chuť. Či spíše jeho nechuť. „Mléka prodávaná v supermarketech chutnají jedno jako druhé. Jsou chuťově neutrální a zcela nevýrazná,“ postěžuje si Bas. 

„Jsem blázen do mléka, denně ho vypiju asi čtyři litry,“ říká o své posedlosti sommelier. Kromě cestování pořádá Bas de Groot ochutnávky pro veřejnost. „Snažím se lidem ukázat, že kvalitní mléko je opravdová pochoutka.“ 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Delicious Magazine

  • Zdroj fotografií: Bas de Groot/FacebookDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907