Skalnaté monumenty na hranici pádu

05.04.2021 - Pavel Nygrýn

Kameny, které jakoby popírají fyzikální zákony, najdete na celém světě. Dílo eroze v kombinaci s náhodou vytváří magickou a doslova vrtkavou podívanou. Podívejte se spolu s námi na viklany celého světa

<h3>Zkamenělá ponorka</h3><p><strong>Submarino | Argentina</strong></p><p>Argentinské <strong>Ischigualasto</strong> a stejnojmenný národní park se po právu zařadily na seznam světového dědictví UNESCO. Význam místa tkví v unikátních geologických podmínkách, zároveň se však jedná o bohaté naleziště dinosauřích fosilií. K zajímavým útvarům patří také tato sestava kamenných věžiček, nazvaná Ponorka. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Zkamenělá ponorka

Submarino | Argentina

Argentinské Ischigualasto a stejnojmenný národní park se po právu zařadily na seznam světového dědictví UNESCO. Význam místa tkví v unikátních geologických podmínkách, zároveň se však jedná o bohaté naleziště dinosauřích fosilií. K zajímavým útvarům patří také tato sestava kamenných věžiček, nazvaná Ponorka. (foto: Shutterstock)

<h3>Monument v lesích</h3><p><strong>Le Peyro Clabado | Francie</strong></p><p>V oblasti <strong>Sidobre</strong> v jižní části Francouzského středohoří se nachází tento gigantický viklan nazvaný <strong>Le Peyro Clabado</strong>, který vypadá téměř jako moderní sochařské dílo. Jeho hmotnost se odhaduje na 780 tun a pověst praví, že pokud dokážete hodit kámen na jeho horní plochu, splní se vám přání. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Monument v lesích

Le Peyro Clabado | Francie

V oblasti Sidobre v jižní části Francouzského středohoří se nachází tento gigantický viklan nazvaný Le Peyro Clabado, který vypadá téměř jako moderní sochařské dílo. Jeho hmotnost se odhaduje na 780 tun a pověst praví, že pokud dokážete hodit kámen na jeho horní plochu, splní se vám přání. (foto: Shutterstock)

<h3>Strážce moře</h3><p><strong>Nature's Time Post | Kanada</strong></p><p>Vysoký a štíhlý čedičový sloup stojí na pobřeží Nového Skotska poblíž města <strong>Digby</strong>. Přežil na tomto místě nejen sílu bouří, ale také zápolení zdejších rybářů, kteří se snažili zvolit toho nejsilnějšího, jenž by sloup dokázal svalit do moře. Kamenný strážce vln tak trpěl jen vinou turistů, kteří do něj a do okolních skal ještě nedávno bezostyšně ryli svoje vzkazy. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Strážce moře

Nature's Time Post | Kanada

Vysoký a štíhlý čedičový sloup stojí na pobřeží Nového Skotska poblíž města Digby. Přežil na tomto místě nejen sílu bouří, ale také zápolení zdejších rybářů, kteří se snažili zvolit toho nejsilnějšího, jenž by sloup dokázal svalit do moře. Kamenný strážce vln tak trpěl jen vinou turistů, kteří do něj a do okolních skal ještě nedávno bezostyšně ryli svoje vzkazy. (foto: Shutterstock)

<h3>Pořádně vyváženo</h3><p><strong>Brimham Rocks</strong><strong> | Velká Británie</strong></p><p>V brimhamských vřesovištích v anglickém hrabství North Yorkshire najdete jeden z nejkrásnějších příkladů viklanů. Nádherně tvarovaný kámen s odhadovanou hmotností dvě stě tun spočívá na opravdu subtilním pyramidálním podkladu. Přezdívá se mu <strong>Idol</strong>, ale také <strong>Druidský idol</strong> nebo <strong>Druidský psací stůl</strong>, a není tedy divu, že se k němu váže i mnoho pověstí. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Pořádně vyváženo

Brimham Rocks | Velká Británie

V brimhamských vřesovištích v anglickém hrabství North Yorkshire najdete jeden z nejkrásnějších příkladů viklanů. Nádherně tvarovaný kámen s odhadovanou hmotností dvě stě tun spočívá na opravdu subtilním pyramidálním podkladu. Přezdívá se mu Idol, ale také Druidský idol nebo Druidský psací stůl, a není tedy divu, že se k němu váže i mnoho pověstí. (foto: Shutterstock)

<h3>Balancující skála</h3><p><strong>Viklan Balanced Rock | USA</strong></p><p>Národní park Arches v americkém Utahu je posetý úžasnými skalními útvary – ostatně nejslavnější skalní oblouk najdete právě zde. <strong>Viklan Balanced Rock</strong> přesto patří k největším tamním lákadlům. Dokonalý pohled by se vám pak naskytl z jeho vrcholku, který se tyčí do výšky téměř čtyřiceti metrů. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Balancující skála

Viklan Balanced Rock | USA

Národní park Arches v americkém Utahu je posetý úžasnými skalními útvary – ostatně nejslavnější skalní oblouk najdete právě zde. Viklan Balanced Rock přesto patří k největším tamním lákadlům. Dokonalý pohled by se vám pak naskytl z jeho vrcholku, který se tyčí do výšky téměř čtyřiceti metrů. (foto: Shutterstock)

<h3>Svatý kámen</h3><p><strong>Kyaik-htiyo</strong><strong> | Myanmar</strong></p><p>Podle legendy drží <strong>Zlatý kámen</strong> (Kyaik-htiyo) v myanmarském Rangúnu na svém místě díky jedinému vlasu Buddhy. Každopádně se jedná o posvátnou lokalitu: na vrcholku viklanu vznikla i malá pagoda a celý skalní útvar pokryly lístky zlata. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Svatý kámen

Kyaik-htiyo | Myanmar

Podle legendy drží Zlatý kámen (Kyaik-htiyo) v myanmarském Rangúnu na svém místě díky jedinému vlasu Buddhy. Každopádně se jedná o posvátnou lokalitu: na vrcholku viklanu vznikla i malá pagoda a celý skalní útvar pokryly lístky zlata. (foto: Shutterstock)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svoboda z oceli a kůže

Společnost: Harley-Davidson
Založena: 1903, USA, Milwaukee
Ikony: modely JH „Two-Cam“ (1928), Hydra-Glide (1952), Electra Glide (1965), FX Super Glide (1971)

Motorky Harley-Davidson, které dnes více než co jiného představují synonymum svobodného životního stylu, vznikly vlastně opravdu pro zábavu. Jejich „otcové“ – ve skutečnosti dvacetiletí mladíci a potomci anglických emigrantů Arthur Davidson a William Harley – si prostě chtěli urychlit časté cesty k jezeru. A tak je napadlo přišroubovat k obyčejnému jízdnímu kolu benzinový motor. Svou myšlenku ovšem dále rozpracovávali a již v roce 1903 spatřil světlo světa jejich „stroj číslo jedna“. Dokázal vyvinout rychlost až 60 km/h a jezdil i do kopce. Podnikaví mladíci motorku prodávali za 200 dolarů (asi 112 tisíc korun v dnešních cenách) a zakázky se jen hrnuly. Není divu – ceny automobilů se tehdy pohybovaly v řádech tisíců dolarů. Ocelový orel, symbol jejich nově založené firmy Harley-Davidson (H-D), mohl hrdě vzlétnout. 

Bezstarostná jízda

S trochou nadsázky lze říct, že jejich společnost v následujících desetiletích přežila vše: velkou hospodářskou krizi, období špatné kontroly kvality, finanční propad i konkurenci levnějších a zpočátku dynamičtějších japonských výrobců. Stačila si však přitom připsat hned několik legendárních kousků. Jeden takový vznikl roku 1952 pod označením Hydra Glide: na jeho slávě se pak velkou měrou podílel i film Divoch s Marlonem Brandem v hlavní roli, v němž se záporný hrdina proháněl právě na této „těžké mašině“. V 60. letech se harleye staly doslova reklamou na svobodu, poté co se objevily v kultovním snímku Easy Rider (Bezstarostná jízda). Model FLH Electra Glide (1965) dodnes tvoří zlatý standard amerických motorkářů.  

Ačkoliv firma prošla mnohými krizemi a její motorky byly svého času spojovány s temným podsvětím, nakonec si dokázala místo na trhu udržet. Stále platí, že pro většinu lidí je jakýkoliv „svalnatý“ motocykl prostě „hárlej“ a stejně tak slavná značka evokuje představu chopperu – v obou kategoriích má přitom H-D na všech kontinentech už dlouho silnou konkurenci. Každoročně pak vyjede na silnice na 300 tisíc nových modelů, jejichž základní pořizovací cena se pohybuje v přepočtu kolem čtvrt milionu korun. (foto: Unsplash, CC0)

Zajímavosti

Soukromé civilní lodě pomohly evakuovat britské a francouzské vojáky z obleženého přístavu. Malba britského malíře Charlese Cundalla.

Válka

Kometa 2I/Borisov byla první kometou přilétající z mezihvězdného prostoru, jakou astronomové zaznamenali při průletu Sluneční soustavou v roce 2019. Dalším podobným objektem byla `Oumuamua, u které ale panují dohady, zda šlo skutečně o kometu nebo o planetku.

Vesmír

Nejstarší 3D mapa podle archeologů zřejmě znázorňuje území v západní Francii.

Věda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907