Škola základ života? 2 + 1 špatných žáků, kteří to dotáhli opravdu daleko

19.01.2017 - Kristýna Krbálková

Ve škole zrovna neexcelovali a přesto je zná celý svět…

Jak si vedli ve škole? -<p>Abraham Lincoln, Bohuslav Martinů a Albert Einstein</p>
Jak si vedli ve škole? -

Abraham Lincoln, Bohuslav Martinů a Albert Einstein


Reklama

S dobrým vzděláním má člověk větší šanci získat dobrou práci, říká se. Ale neplatí to vždycky. Kdo je šikovný a odhodlaný, prosadí se i bez dlouhých studií. Tahle trojka by mohla vyprávět… 

Abraham Lincoln

Kdo to byl: americký prezident

Od dětství musel pomáhat na rodinné farmě, takže do školy chodil jen občas. Učení ho však bavilo. A šlo mu. Sám se naučil číst a psát, a když se mu dostala do ruky kniha, hned ji „zhltnul“. U rodiny si tím vysloužil pověst lenocha, který raději čte, než maká. Ale líný nebyl.

Už ve čtrnácti začal vydělávat. Pracoval jako dřevorubec, lodivod, lovec, voják i pošťák. A ve volném čase četl. Nejvíc ho bavily právní spisy a zákony. Brzy jim rozuměl tak dobře, že se na něj obraceli známí i cizí lidé, aby jim pomohl vyřešit nejrůznější spory. I bez studia práv složil advokátské zkoušky a stál se právníkem. A to už byl jen krůček od velké kariéry v politice…

Bohuslav Martinů

Kdo to byl: český hudební skladatel

Narodil se v Poličce ve východních Čechách v malém bytě v kostelní věži. Od dětství měl kolem sebe hudbu – kostelní sbor i maminčin zpěv. A nedlouho po nástupu do školy začal chodit do houslí. Šlo mu to. Brzy v Poličce koncertoval a právě místní lidé se mu později složili na studium na Pražské konzervatoři, které si jeho táta švec nemohl dovolit. Jenže škola ho nebavila.

Přísní učitelé vtloukali studentům do hlavy jen nudnou teorii a nutili je cvičit hodiny bez přestání. Bohuslav si raději hrál a skládal podle sebe. A taky objevoval Prahu, chodil na koncerty a na učení kašlal. Není divu, že ho ze školy vyhodili. Díky píli a talentu se však prosadil i bez ní.

Albert Einstein

Kdo to byl: německý fyzik a matematik

Jen si to představ. Tenhle geniální vědec v sedmnácti propadl z matiky, fyziky i geometrie! Jeho maturitní vysvědčení je plné pětek a šestek. Jen z francouzštiny měl trojku. Příběh flákače, který získal Nobelovku, je známý po celém světě. Jenže víš co? Ve skutečnosti je Albertovo propadnutí jen mýtus!

Jak vznikl? Ve Švýcarsku, kam Albert chodil na střední, měli opačný systém hodnocení. Jednička byla nejhorší známka, šestka nejlepší. Novinář, který vysvědčení později objevil, to nejspíš netušil. Myslel, že bude slavný, když napíše senzační článek o tom, že geniální vědec propadl z fyziky. Vtipné, že?

  • Zdroj textu:

    Časostroj 11/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907