Skutečně staří Egypťané používali kamenné polštáře?

30.06.2018 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Zní to poněkud zvláštně, ale starověcí Egypťané opravdu měli polštáře ze dřeva a kamene. Výrobky staré přes čtyři tisíce let se ovšem od těch dnešních velmi lišily tvarem: Šlo spíš o jakousi podpěrku, přičemž hlava ležela na horní půlkruhové části, jež spočívala na jednom či více podstavcích. Podložka zajišťovala poměrně pohodlnou polohu při spánku, navíc mohl kolem hlavy proudit vzduch, což v teplém klimatu znamenalo velkou výhodu.

Nutno však dodat, že se tyto „polštáře“ dochovaly v hrobkách, kde podpíraly lebky nebožtíků. Nevíme proto jistě, zda sloužily i v domácnostech při spaní. Každopádně by tam měly pragmatický důvod: V noci by mohly zabránit nežádoucímu kontaktu s hmyzem. 

Vůbec nejstarší objevený egyptský polštář se datuje do let 2055–1985 př. n. l. a pochází z naleziště Herakleopolis na západním břehu Nilu, asi 110 km od Káhiry. Překvapivě ovšem vznikl z rostlinných vláken a podobá se současným polštářům. Má rozměry 50 × 25 × 20 cm a pokrývá ho voskovitý povlak z pryskyřice.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907